Un copil de doar doi ani a murit, iar fratele său de trei ani este în stare critică după ce mama i-a aruncat, aseară, de la geamul unui hotel din Botoşani.
Tragedia a avut loc la Hotel Tineret din municipiul Botoşani. În ciuda eforturilor făcute de medici, băieţelul mai mic, Vladimir, s-a stins din viaţă la spital. Fratele său mai mare, Gabriel, este şi el în stare foarte gravă. Băiatul este în comă profundă, iar prognosticul medicilor este unul rezervat.
Din cauza stării grave în care se afla, cadrele medicale au decis transferul micuţului la un spital din Iaşi. Acesta a fost trimis în centrul universitar cu ambulanţă SMURD cu medic.
Femeia este dintr-o localitate din judeţ, iar duminică a mers cu un microbuz, la Botoşani, împreună cu cei doi băieţei ai săi, Vladimir şi Gabriel, pentru a-i duce pe cei mici să se joace în Parcul Mihai Eminescu. Când să plece spre casă, însă, a realizat că nu mai are autobuz înapoi, aşa că a mers să se cazeze peste noapte la Hotelul Tineret. Femeia nu avea asupra sa o carte de identitate şi era extrem de tristă, motiv pentru care personalul a fost de acord să o cazeze, oferindu-i o cameră la etajul întâi.
Copii treziţi din somn
La scurt timp după, însă, femeia a recurs la gestul extrem. Aceasta a spus că, în timp ce copiii dormeau, i-ar fi luat în braţe şi ar fi sărit cu ei pe geam. În faţa ferestrei, însă, este un acoperiş. După ce a sărit, tănăra a rămas pe acest acoperiş, însă pe copii i-a scăpat de beton.
Paznicul hotelului a auzit zgomotul şi a ieşit imediat afară, moment în care i-a văzut pe copilaşi zăcând pe beton. Speriat bărbatul a sunat imediat la 112, iar între timp a văzut-o şi pe tânăra care stătea pe marginea acoperişului.
Femeie dată jos de la geam cu pompierii
În scurt timp la faţa locului a avut loc o adevărată desfăşurare de forţe. Au ajuns mai multe ambulanţe, dar şi echipaje de pompieri şi de poliţie. Cei doi copii au fost preluaţi imediat de cadrele medicale şi transportaţi la spital.
După aproape două ore de negocieri pompierii au reuşit să o dea jos. În timp ce negociatorul discuta cu tânăra, oamenii legii au reuşit să intre în camera unde se afla aceasta şi să o imobilizeze.
Doi pompieri au coborât-o pe femeie pe braţe până la echipajul SMURD care o aştepta. Cadrele medicale au transportat-o de urgenţă la spital.
Printre lacrimi, aceasta repeta obsesiv: „Nu am vrut să le fac nimic! Nu am vrut să le fac aşa ceva”. Ulterior, tânăra a fost internată la Secţia de Psihiatrie a Spitalului Judeţean.
Soţul femeii se afla duminică la Bucureşti. Acesta spune că spre seară femeia i-a trimis un mesaj „urât” fără a preciza ce anume a scris şi că la final i-a spus „Adio”.
Speriat acesta a încercat să ia legătura cu femeia şi a sunat-o, în repetate rânduri, însă, aceasta nu a răspuns, potrivit monitorulbt.ro.