AcasăADMINISTRAŢIEDupă magazinul „Oltul“ și Hidroconstrucția, primarul Slatinei forțează cumpărarea unei noi clădiri

După magazinul „Oltul“ și Hidroconstrucția, primarul Slatinei forțează cumpărarea unei noi clădiri

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Într-o vreme în care se discută despre constrângeri bugetare, actualul primar al Slatinei, Mario De Mezzo, vrea să cumpere cu banii Primăriei sediul BRD de pe strada Nicolae Titulescu.

Intenţia a fost făcută public la finalul şedinţei de Consiliu Local, de miercuri, şi vine în contextul în care actualul edil a mai încercat în trecut, dar fără succes, să cumpere active imobiliare aparţinând Hidoconstrucţia SA şi chiar fostul magazin „Oltul” din centrul oraşului.

„BRD a decis să vândă sediul de pe Nicolae Titulescu. Este o clădire care are 2.800 de metri pătrați, suprafață utilă, pe care BRD cere 1.100.000 euro, dar eu cred că în urma unei evaluări poate fi și un pic mai jos de atât. Acea clădire eu am văzut-o, este foarte bine pusă la punct, ea poate funcționa ca Direcție Economică, de exemplu, într-un timp foarte scurt. Ea deja funcționează ca bancă, are ghișee, are birouri, are tot ce-i trebuie, funcționează ca bancă la parter. Iar ea ar putea funcționa ca Direcție Economică foarte ușor. Are două subsoluri cu foarte mult loc pentru arhivă, are şapte etaje. Deci putem să mutăm în această clădire toată partea de Direcție Economică despre care știți că nu are sediu și că funcționează în clădirea Consiliului Județean, noi plătim chirie”, a transmis primarul.

De Mezzo aduce ca argument suprem faptul că această clădire nu poate fi folosită altfel decât în scop administrativ.

„Pun pe masa dezbaterii acest proiect, eu aș dori să achiziționăm acel proiect pentru acea clădire pentru Primăria Slatina. Ea nu poate fi folosită decât într-un scop fie administrativ, fie de bancă, pentru că seifuri jos are, arhive cum au băncile, clădirea a fost construită pe structura unei bănci și ar fi o locație foarte bună pentru Direcția Economică. Am să-i rog pe colegii de la aparatul local să vă trimită schițele clădirii, să vă uitați peste ele”, a mai spus actualul primar.

El a mai propus ca aleşii locali să meargă şi să o viziteze, înainte de a-şi da votul pentru acest proiect.

„Am să convoc o întâlnire cu consilierii locali de la PSD interesați să mergem să vizităm clădirea, să vedeți despre ce e vorba și s-o vedeți pe dinăuntru și pe dinafară, să vedeți pe ce ar plăti Primăria Slatina banii în cazul în care ar achiziționa-o. Și am să încerc să fac un proiect de hotărâre de Consiliu Local prin care Primăria Slatina să achiziționeze această clădire pentru Direcția Economică. Am vrut să anunț acest proiect și să știți despre el, să aveți timp de gândire, de evaluare, și în ședința de Consiliu Local, dacă vom ajunge acolo, va fi nevoie de votul dumneavoastră, așa că ori va fi unanimitate, ori nu va fi deloc. Deci voi face acești pași”, a conchis De Mezzo.

Ambiţiile imobiliare ale lui De Mezzo: De la Hidroconstrucția la Magazinul Oltul

În martie 2025,  actualul primar îşi anunţa intenţia de a achiziționa, tot cu banii Primăriei, fostul Magazin „Oltul”, la scurt timp după o tentativă eșuată de a prelua activele societății Hidroconstrucția  În 2025, edilul a anunțat existența unei oferte de 2,4 milioane de euro din partea grupului italian IGD, care deține rețeaua Winmarkt, argumentând că imobilul este un simbol ce trebuie să revină în patrimoniul local.

Acest nou demers imobiliar este privit cu scepticism de opoziție, având în vedere scandalul de la finele anului trecut. Atunci, PSD Slatina a acuzat un posibil „tun imobiliar” de 2,2 milioane de euro prin achiziția unor terenuri ale Hidroconstrucția, susținând că miza nu era dezvoltarea urbană, ci plata unor datorii politice.

Niciuna dintre achiziţii nu s-au concretizat.

 

Podcast „Ionuţ Jifcu“

COMENTEZI? Aici se poate!

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Ionuţ Jifcu
Ionuţ Jifcu
Ionuț Jifcu este un jurnalist cu o experiență solidă în presa locală și regională, cunoscut pentru abordarea directă și echilibrată a subiectelor care marchează viața comunității din județul Olt. În prezent, este realizatorul emisiunii „Reporter 24” și al podcastului care îi poartă numele, platforme unde aduce în fața publicului lideri de opinie, decidenți politici și oameni cu povești remarcabile. De-a lungul carierei, s-a specializat în jurnalism politic și administrativ, monitorizând cu strictețe modul în care sunt gestionați banii publici și deciziile care influențează direct traiul cetățenilor. Analizele sale sunt apreciate pentru claritate și pentru capacitatea de a traduce contextul politic complex în informații ușor de înțeles pentru cititor. Prin materialele sale, Ionuț Jifcu își propune să ofere o voce cetățenilor și să mențină un dialog constant între autorități și comunitate, militând pentru transparență și responsabilitate în administrația publică.

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri

COMENTEZI? Aici se poate!

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.