Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie regenerabilă din România, a demarat o etapă strategică pentru consolidarea capacităților sale de producție verde, vizând direct sectorul Oltului Inferior. După ce proiectul pilot de la Ipotești a intrat în linie dreaptă, compania a inițiat demersuri pentru dezvoltarea unor proiecte similare pe lacurile de acumulare de la Drăgănești, Frunzaru, Rusănești și Izbiceni, toate situate pe raza județului Olt.
Planurile gigantului energetic vizează instalarea a cinci parcuri fotovoltaice plutitoare pe lacurile de acumulare menționate, fiecare fiind dotat cu sisteme avansate de stocare a energiei în baterii. Această inițiativă, intitulată „Centrale fotovoltaice cu sisteme de stocare BESS în CHE sector Olt inferior”, a fost deja supusă unei cercetări de piață în Sistemul Electronic de Achiziții Publice, marcând începutul implementării practice.
„Se propune instalarea la centralele din sectorul Olt Inferior a unui sistem flotant de panouri fotovoltaice pentru producerea de energie electrică bazat pe panouri fotovoltaice (CEF) amplasat pe lacurile de acumulare aflate în administrarea SPEEH Hidroelectrica SA, putere instalata de 20 MWp/centrala asociat cu un sistem de stocare energie electrică (IS) bazat pe baterii de acumulatoare în tehnologie Li-ion, inclusiv lucrările de integrare a acestora în ansamblul funcțional al centralelor”, se arată în caietul de sarcini al achiziției publicat în sistemul electronic de achiziții publice.
Detalii tehnice și integrarea cu rețeaua
În total, proiectul va aduce o capacitate instalată de 90 MW de panouri fotovoltaice, care se vor adăuga celor 10 MW deja aflați în construcție în cadrul proiectului „Nufărul” de la Ipotești. Pe lângă panourile plutitoare, Hidroelectrica prevede instalarea unor baterii de stocare performante, cu o putere totală de 200 MW și o capacitate de stocare de 800 MWh. Aceste sisteme sunt esențiale pentru gestionarea intermitenței energiei regenerabile.
Extinderea necesită adaptări tehnice complexe la stațiile de transformare existente ale centralelor hidroelectrice.
„Datorită valorilor puterilor unitare ale bateriilor de stocare analizate, tensiunea la care acestea pot fi racordate la rețeaua electrică este înalta tensiune”, se mai arată în caietul de sarcini.
Integrarea noilor capacități va fi realizată complet în instalațiile existente la fiecare centrală hidroelectrică de pe sectorul Oltului Inferior, asigurând o funcționare unitară și eficientă a sistemului de producție și stocare.












