AcasăACTUALNumere de înmatriculare interzise șoferilor. Care sunt şi de ce nu pot...

Numere de înmatriculare interzise șoferilor. Care sunt şi de ce nu pot fi folosite

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Numărul de înmatriculare al unui autoturism este cel mai important element de identificare în trafic. Autoritățile au interzis, însă, șoferilor anumite numere de înmatriculare.

Numărul de înmatriculare al unui autoturism a devenit pentru șoferi un mod de a-și exprima individualitatea și tocmai de aceea mulți șoferi aleg să plătească în plus pentru a li se permite personalizarea lui. Anumite combinații de litere sunt deja interzise în numerele de înmatriculare. Potrivit Capital, din acest an sunt interzise numerele de înmatriculare care conțin cuvântul „ION”. Autoritățile au decis acest lucru deoarece literele „I” și „O” pot fi confundate cu cifrele „1” și „0”, fapt care ar putea crea confuzie pentru agenții de circulație.

Alte combinații interzise sunt: „III”, „OOO”, „DAI”, „PIX”, „TOV”, „ROM”, „COW”, „POC”, „BOU”, „BOY”, „GAY”, „JAF”, „JEG”. De altfel, pe listă se află și „INA”, „KGB”, „XXX” sau alte numere care ar putea avea conotații sexuale. Nici litera „Q” nu este utilizată la plăcuțe.

Totodată, există și alte numere care apar „blocate” în sistem, pentru că sunt utilizate de instituții ale statului. De exemplu: „POL”, „SNT”, „DEP”, „SRI”, „GUV”.

Vehiculele înmatriculate cu numere restricţionate ulterior

Persoanele care deţin deja vehicule înmatriculate cu numere restricţionate pot utiliza în continuare numerele în cauză. Asta numai până la înstrăinarea vehiculului. În cazul vânzării unui autovehicul, numărul şi plăcuţele sunt transferate automat, fără plată, noului proprietar, dacă acesta are domiciliul sau sediul în acelaşi judeţ. Regulamentul Rutier menționează că numerele de înmatriculare se atribuie la rând, în ordine crescătoare.

Deși proprietarul vehiculului poate solicita, în schimbul unei taxe care se plătește la Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV), un număr de înmatriculare preferențial, nu pot fi alese combinaţii de litere ce pot avea o semnificaţie obscenă sau care pot fi asociate cu denumirile unor autorităţi publice, dacă acestea au cerut acest lucru, arată Capital.

Podcast „Ionuţ Jifcu“

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Reporter24
Reporter24
News.ro este cea mai nouă agenţie de presă din România şi s-a născut din dorinţa şi voinţa unor jurnalişti de agenţie cu mare experienţă de a oferi în continuare conţinut de calitate, relevant, adaptat condiţiilor actuale de piaţă, către clienţi media şi corporate. News.ro este o agenţie independentă, constituindu-se în răspunsul nostru la realităţile din piaţa media, afectată de influenţe politice, economice şi de degradarea politicilor editoriale şi a modului în care se practică jurnalismul. News.ro funcţionează în cadrul unei companii înfiinţate în 2016, dedicată special operării business-ului de agenţie. Misiunea noastră este de a deveni lider pe acest segment media.

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri