AcasăPOLITICĂVESTE bună pentru fermieri: Bugetul Ministerului Agriculturii mai mare în 2022

VESTE bună pentru fermieri: Bugetul Ministerului Agriculturii mai mare în 2022

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Bugetul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale va fi mai mare în 2022 cu 3,7 %, faţă de anul trecut, arată deputatul oltean Florin Barbu.

Marius Iancu spune că banii în plus vor genera investiţii care vor reporni agricultura românească.

„În Comisiile reunite pentru Agricultură, Silvicultură, Industrie Alimentară am aprobat Bugetul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale pentru anul 2022. Cu o creștere de 3,7% față de anul trecut, reprezentând 24, 6 miliarde de lei, ministrul Adrian Chesnoiu a prezentat principalele măsuri și proiecte de investiții care vor reporni agricultura românească”, a declarat Barbu.

Sumele alocate ajutoarelor de stat vor crește cu 41,62%  față de anul trecut, a adăugat acesta.

Vor fi continuate programe cum ar fi:

subvenționarea accizei la motorină;

ajutoarele pentru sectorul zootehnic și vegetal cresc cu 70%;

ajutoare de minimis pentru legume în spatii protejate care cresc cu 32%;

Program de susținere a raselor românești Bazna și Mangalita;

Program de stimulare a angajării tinerilor în agricultură;

Program de sprijin pentru producția de usturoi, cu 24% mai mult decât anul trecut.

„Vom demara și programe noi cum ar fi ajutoare de minimis pentru producția de cartofi. Continuăm și investițiile în reabilitarea infrastructurii de irigații”, a mai spus Florin Barbu.

Vor fi redeschise 35 de obiective de investiții unde lucrările au fost oprite.

22 vor fi finalizate în  2022, iar 13 în 2023.

Alte 21 de noi investiți vor începe de anul viitor.

„Programul pentru apă gratuită pe canale continuă și vom susține și 50% din costurile cu energia electrică ale OUAI-urilor. Facem totul pentru fermierii români. Agricultura românească est epe un nou drum, o nouă viziune”, a conchis Florin Barbu.

CITEŞTE ŞI: Ce trebuie să facem pentru a evita problemele digestive, în perioada Sărbătorilor. Sfatul medicului

Podcast „Ionuţ Jifcu“

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Ionuţ Jifcu
Ionuţ Jifcu
Ionuț Jifcu este un jurnalist cu o experiență solidă în presa locală și regională, cunoscut pentru abordarea directă și echilibrată a subiectelor care marchează viața comunității din județul Olt. În prezent, este realizatorul emisiunii „Reporter 24” și al podcastului care îi poartă numele, platforme unde aduce în fața publicului lideri de opinie, decidenți politici și oameni cu povești remarcabile. De-a lungul carierei, s-a specializat în jurnalism politic și administrativ, monitorizând cu strictețe modul în care sunt gestionați banii publici și deciziile care influențează direct traiul cetățenilor. Analizele sale sunt apreciate pentru claritate și pentru capacitatea de a traduce contextul politic complex în informații ușor de înțeles pentru cititor. Prin materialele sale, Ionuț Jifcu își propune să ofere o voce cetățenilor și să mențină un dialog constant între autorități și comunitate, militând pentru transparență și responsabilitate în administrația publică.

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri