Printre cei 20.000 de profesori care protestează în Capitală, se numără şi peste 300 de dascăli din judeţul Olt.
Preşedintele Sindicatului Învăţământului Preuniversitar (SIP) Olt, Ionel Barbu, a declarat că au venit profesori din toate zonele judeţului – Balş, Caracal, Drăgăneşti, Olt, Corabia, Slatina şi Scorniceşti.
Dascălii se întâlnesc în faţa Guvernului, de unde vor pleca în marş spre Palatul Cotroceni.
Protestul va avea loc între orele 11.00 şi 16.00, după următorul program:
– între orele 11.00 – 12.00, adunarea participanţilor în Piaţa Victoriei, respectiv Şos. Kiseleff, segmentul cuprins între Str. Arh. Ion Mincu şi Piaţa Victoriei;
– între orele 12.00 – 13.00, adunare publică în Piaţa Victoriei, perimetrul cuprins între prelungirea Bd. Aviatorilor, Parcul Kiseleff, Calea Victoriei, prelungirea Bd. Iancu de Hunedoara;
– între orele 13.00 – 15.00, deplasarea participanţilor pe traseul Piaţa Victoriei – Str. Buzeşti – Str. Berzei – Str. Ştirbei Vodă – Spl. Independenţei – Pod Grozăveşti – stânga Şos. Grozăveşti – Bd. Geniului sensul de mers dinspre Bd. Iuliu Maniu către Piaţa Răzoare – punct final Statuia Leu;
– între orele 15.00 – 15.30, adunare publică pe Bd. Geniului în proximitatea Statuii Leu.
– între orele 15.30 – 16.00, defluirea totală a participanţilor.
Este cea de a doua săptămână în care profesorii din toată ţara sunt în grevă generală.
Sindicatele din Educație s-au declarat deranjate de ultima ofertă a guvernului și spun că vor continua greva anunțând în același timp un protest uriaș pentru marți în fața Palatului Cotroceni.
Sindicate cer o majorare salarială de 25%, adică 3.000 de lei pentru un profesor debutant: „Nu e o cerere aberantă”. Liderii sindicali ai FSLI, „Alma Mater” și „Spiru Haret” s-au întâlnit, la guvern, cu secretarul general al Executivului și cu miniștrii Educației, Finanțelor, Muncii și Investițiilor și Proiectelor Europene, aceiași cu care au avut loc și negocierile de miercuri.












