O veste remarcabilă a fost anunțată de președintele Federației Române de Handbal, Constantin Din. În timp ce jucătoarele noastre oferă spectacol în calificările pentru următoarea ediție a campionatului, țara noastră a câștigat dreptul de a găzdui competiția în 2026.
Echipa antrenată de Florentin Pera s-a remarcat în grupa de calificare cu două victorii impresionante, 49-17 cu Bosnia și 32-20 cu Grecia.
În paralel cu performanțele pe teren, România a confirmat organizarea Campionatului European de handbal feminin în 2026, potrivit declarațiilor președintelui FRH.
Constantin Din a făcut acest anunț în cadrul ședinței Consiliului de Administrație din această săptămână, stabilind astfel ca, peste trei ani, cele mai valoroase echipe din Europa să se întâlnească în România pentru a lupta pentru titlul de campioană europeană. Detalii suplimentare, inclusiv orașele care vor găzdui meciurile, urmează să fie dezvăluite în perioada următoare.












