AcasăACTUALDoi bărbaţi din Olt, arestaţi preventiv după ce l-au bătut pe un...

Doi bărbaţi din Olt, arestaţi preventiv după ce l-au bătut pe un consătean şi l-au băgat cu forţa într-o maşină

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Doi bărbaţi în vârstă de 43 şi 32 de ani, din comuna olteană Rotunda, au fost arestaţi preventiv pentru 30 de zile după ce, în urma unui scandal izbucnit într-un bar, l-au bătut pe un consătean în vârstă de 38 de ani şi apoi l-au băgat cu forţa într-o maşină.

Cei doi sunt acuzaţi de lovire sau alte violenţe şi lipsire de libertate.

Potrivit poliţiştilor bărbatul în vârstă de 38 de ani, din comuna Rotunda, județul Olt, în timp ce se afla la un local public din localitate, pe fondul unor discuţii contradictorii, ar fi fost agresat fizic de către doi bărbați, în vârstă de 43 de ani, respectiv 32 de ani, ambii din comuna Rotunda.

Ulterior, bărbatul de 38 de ani a fost introdus cu forța într-un autoturism, care s-a deplasat într-o direcție necunoscută.

Poliţiştii au identificat victima, până la urmă, la domiciliul bărbatului în vârstă de 43 de ani.

În urma evenimentului, bărbatul de 38 de ani a necesitat îngrijiri medicale, fiind transportat la Spitalul municipal Caracal.

Agresorii au fost reţinuţi şi, ulterior, arestaţi preventiv pentru 30 de zile.

„În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și lipsirea de libertate în mod ilegal, fiind continuate cercetările în vederea stabilirii situației de fapt și dispunerii măsurilor legale.

În urma probatoriului administrat, la data de 9 iulie a.c., sub supravegherea procurorului de caz, din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Caracal, pe numele celor 2 bărbați a fost emisă câte o ordonanță de reținere pentru 24 de ore, aceștia fiind introduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Olt.

În cursul aceleiași zile, cei doi bărbați au fost prezentați Judecătoriei Caracal, care a dispus măsura arestului la domiciliu față de bărbatul de 43 de ani, iar bărbatul de 32 de ani este cercetat în stare de libertate”, transmite IPJ Olt.

Podcast „Ionuţ Jifcu“

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Ionuţ Jifcu
Ionuţ Jifcu
Ionuț Jifcu este un jurnalist cu o experiență solidă în presa locală și regională, cunoscut pentru abordarea directă și echilibrată a subiectelor care marchează viața comunității din județul Olt. În prezent, este realizatorul emisiunii „Reporter 24” și al podcastului care îi poartă numele, platforme unde aduce în fața publicului lideri de opinie, decidenți politici și oameni cu povești remarcabile. De-a lungul carierei, s-a specializat în jurnalism politic și administrativ, monitorizând cu strictețe modul în care sunt gestionați banii publici și deciziile care influențează direct traiul cetățenilor. Analizele sale sunt apreciate pentru claritate și pentru capacitatea de a traduce contextul politic complex în informații ușor de înțeles pentru cititor. Prin materialele sale, Ionuț Jifcu își propune să ofere o voce cetățenilor și să mențină un dialog constant între autorități și comunitate, militând pentru transparență și responsabilitate în administrația publică.

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri