Europarlamentarul Vlad Voiculescu este acuzat de partenera sa, într-un grup privat de Facebook, că ar avea un cont secret pe Tinder (site de dating) și anunță că de acum îl numește ”fost partener”.
G4Media a confirmat autenticitatea mesajului din multiple surse. Voiculescu nu este căsătorit, dar are un copil de doi ani cu partenera sa, cu care formează un cuplu de câțiva ani. Politicianul a postat recent imagini cu partenera și cu copilul pe pagina sa de Facebook, pe care le-a utilizat inclusiv în scopuri electorale.
Într-o postare publică pe Facebook, fosta parteneră a lui Vlad Voiculescu a confirmat, miercuri seara, acuzațiile pe care le-a postat în ultimele luni pe un grup privat.
Europarlamentarul USR, Vlad Voiculescu a declarat pentru G4Media.ro că nu a înșelat-o niciodată pe fosta lui parteneră și că nu mai formează un cuplu. El nu a intrat în alte detalii și nu a răspuns acuzațiilor referitoare la contul secret pe care l-ar avea deschis pe aplicația Tinder.
Pe data de 9 iunie, în ziua alegerilor europarlamentare, Voiculescu postat pe pagina de Facebook poze ținând copilul în brațe alături de partenera sa în fața secției de votare și o poză cu fetița de doi ani în timp ce introduce votul în urnă din brațele tatălui său. Astfel spus, politicianul Voiculescu a utilizat imagini cu partenera și copilul său în scopuri electorale, pentru a proiecta imaginea unui familist convins. Or, câteva săptămâni mai târziu, imaginea proiectată public de politician este contrazisă de partenera sa, care îl acuză de infidelitate.
„Postările au apărut pe un grup privat, nu le-am scris pentru a aparea în spatiul public”
Voiculescu a candidat pe lista USR la Parlamentului European, de pe poziția a doua. În decembrie 2023, procurorii DNA l-au acuzat de abuz în serviciu în ”Dosarul Vaccinurilor”.
Partenera lui Voiculescu nu a dorit să comenteze. „Postările au apărut pe un grup privat, nu le-am scris pentru a aparea în spatiul public”, a declarat ea pentru G4Media.ro. De subliniat că G4Media nu a redat detaliile de can-can din mesaje, ci a preluat doar informația relevantă.
Fosta parteneră a lui Vlad Voiculescu semnala posibile probleme în cuplu într-o serie de postări pe Facebook înainte de apariția imaginilor de mai sus, care prezintă un cuplu fericit, publicate de Voiculescu de ziua alegerilor.
Candidatul Voiculescu și-a făcut campanie pe Tinder în urmă cu patru ani
În urmă cu patru ani, Vlad Voiculescu și-a făcut inclusiv campania pe Tinder în timp ce intenționa să candideze la primăria Capitalei din parte PLUS. Potrivit unui interviu realizat de VICE, ”gluma a fost făcută de filiala de tineret a partidului, fără ca politicianul să știe de ea, astfel încât mesajul că Vlad Voiculescu candidează la șefia Capitalei să ajungă și la targetul tânăr. Doar pe Facebook, informația a atins peste 50 de mii de persoane, conform Generației PLUS București.”
”Nu am avut niciodată cont de Tinder. Mi-ar plăcea însă, ca Primăria să aibă rating-ul, popularitatea și eficiența aplicației”, a declarat Voiculescu în urmă cu patru ani.
Vlad Voiculescu nu a mai candidat la primăria din partea PLUS la alegerile din 2000, ci și-a anunțat susținerea pentru Nicușor Dan. Nu este vorba însă de același cont pe platforma de dating. Contul lui Voiculescu pe Tinder deschis acum patru ani era pe numele lui, în timp ce contul despre care vorbește partenera lui de viață ar fi secret, deschis sub alt nume.












