Ludovic Orban și-a depus miercuri, 13 octombrie, demisia din funcția de președinte al Camerei Deputaților.
„Am anunțat că dacă nu voi fi ales președinte al PNL, îmi voi prezenta demisia din funcția de președinte al Camerei Deputaților. În urmă cu aproximativ 5 minute mi-am scris demisia și am înaintat-o către secretarul general al Camerei Deputaților și către Biroul Permanent”, a declarat fostul lider al liberalilor miercuri, potrivit MainNews.
El a explicat și motivele care au stat la baza deciziei sale:
„Motive: Am anunțat demisia ca urmare a faptului că eu consider că nu pot să girez astfel de funcții decât dacă beneficiez de legitimitate, iar legitimitatea este acordată de votul cetățenilor (…) Cât timp nu mai sunt președinte PNL, consider că nu mai pot gira funcția.
Motivul principal este legat de faptul că nu mai pot să fiu părtaș cu decizii luate de o conducere instalată cu forța în fruntea PNL, decizii care nu au legătură cu angajamentele făcute de PNL în campania electorală pentru alegerile parlamentare.
Ce a făcut gruparea demolatoare care l-a susținut pe Cîțu în frunte cu Klaus Iohannis, au încălcat democrația în PNL, au impus o conducere împotriva voinței reale a PNL și practic și-au încălcat angajamentele luate în fața cetățenilor români. Nu pot să fiu părtaș la trădarea cetățenilor români care și-au exprimat încrederea în PNL”, a completat el.
CITEŞTE ŞI: Şofer condamnat după ce a fugit de poliţie, în Slatina. El a recunoscut în faţa judecătorilor că era şi băut












