Iarna nu se dă plecată din staţiunea montană Rănca, din Gorj. În această dimineaţă a nins din nou în zonă.
„Pe DN 67C între Rânca și Obârșia Lotrului (Transalpina), noaptea trecută s-au înregistrat precipitații sub formă de ninsoare. Reamintim că acest sector de drum este închis circulației publice și facem apel la conducătorii auto să nu intre pe acest sector pentru că se expun unui real pericol, pe carosabil fiind zăpadă și gheată”, a transmis DRDP Craiova.
Potrivint ANM, până joi, la munte, media maximelor se va situa în jurul valorii de 7 grade, iar a minimelor în jurul pragului de îngheț. Ulterior vremea se va încălzi cu 5…6
grade, iar apoi nu vor mai fi variații mari în evoluția câmpului termic. Vor fi averse în fiecare zi, pe arii mai extinse și mai frecvente după data de 16 mai.