AcasăACTUALABUZ de putere | O jurnalistă din Craiova, anchetată de poliţie şi...

ABUZ de putere | O jurnalistă din Craiova, anchetată de poliţie şi presată să-şi dezvăluie sursele

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Jurnalista Ana-Maria Gebăilă, fondator al publicației ȘtiriCraiova.ro, parte din rețeaua PRESShub, a fost citată să se prezinte la Inspectoratul de Poliție al Județului (IPJ) Dolj, unde i s-a cerut să-și dezvăluie sursa unui articol.

Este vorba despre un articol din 17 ianuarie anul acesta, în care jurnalista a scris că una dintre fiicele directorului general al Regiei de Autonome de Administrare a Domeniului Public și Fondului Locativ (RADPFL) Craiova a fost prinsă la volan sub influența drogurilor..

Articolul avea la bază un comunicat de presă transmis chiar de IPJ Dolj. Instituția anunțase că o tânără de 24 de ani a fost oprită la un control în trafic, iar la testul cu aparatul drugtest, rezultatul a fost pozitiv la consumul de metamfetamine.

De asemenea, asupra conducătoarei auto a fost găsită și o punguță cu o substanță vegetală de culoare verde și două plicuri în care se afla o substanță pulverulentă de culoare albă, precum și o jumătate de țigară confecționată artizanal.

Poliția nu a făcut public numele persoanei din caz. Știri Craiova l-a aflat și l-a publicat, având în vedere că era vorba despre fiica unei persoane publice din Craiova despre care existau informații că s-ar fi aflat de mai multe ori în situația de încălca regulile de circulație, motiv pentru care informația era relevantă.

Presiuni pentru a dezvălui sursa informației

Ana-Maria Gebăilă a fost citată în calitate de martor, în cadrul unui dosar deschis în urma unei plângeri penale, la Parchetul de pe lângă Tribunalul Dolj.

La audieri, care au durat mai bine de o oră, polițistul i-a solicitat să spună cine este sursa informațiilor care au permis identificarea numelui tinerei care a fost depistată drogată la volan și dacă ziarista discută cu oameni din poliție.

Polițistul a insistat și asupra modului în care ar fi ajuns numele șoferiței la jurnalistă, respectiv prin Whatsapp, email sau alte mijloace, dacă sursa lucrează la Poliție și alte detalii care să ducă la identificarea acesteia.

„Un procuror din România, țară membră UE, mă constrânge să îi spun, sub jurământ (la audieri, ca martor ești obligat să juri că spui tot ce știi, în vreme ce ca inculpat poți sa refuzi să faci vreo declarație, pentru ca orice spui poate fi folosit împotriva ta) cine sunt sursele mele jurnalistice”, a postat Ana-Maria Gebăilă.

continuarea, în PRESShub

Podcast „Ionuţ Jifcu“

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Ionuţ Jifcu
Ionuţ Jifcu
Ionuț Jifcu este un jurnalist cu o experiență solidă în presa locală și regională, cunoscut pentru abordarea directă și echilibrată a subiectelor care marchează viața comunității din județul Olt. În prezent, este realizatorul emisiunii „Reporter 24” și al podcastului care îi poartă numele, platforme unde aduce în fața publicului lideri de opinie, decidenți politici și oameni cu povești remarcabile. De-a lungul carierei, s-a specializat în jurnalism politic și administrativ, monitorizând cu strictețe modul în care sunt gestionați banii publici și deciziile care influențează direct traiul cetățenilor. Analizele sale sunt apreciate pentru claritate și pentru capacitatea de a traduce contextul politic complex în informații ușor de înțeles pentru cititor. Prin materialele sale, Ionuț Jifcu își propune să ofere o voce cetățenilor și să mențină un dialog constant între autorități și comunitate, militând pentru transparență și responsabilitate în administrația publică.

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri