AcasăACTUALAmenzi aplicate de poliţiştii din Olt, după o razie prin restaurante, cafenele...

Amenzi aplicate de poliţiştii din Olt, după o razie prin restaurante, cafenele şi baruri

spot_img
spot_img
- Advertisement -

78 de amenzi, în cuantum de 25.000 de lei, au fost aplicate de poliţiştii şi jandarmii olteni, în ultimele 24 de ore, în cadrul acţiunilor de verificare a respectării restricţiilor în contextul pandemiei de COVID-19.

Aproximativ 250 de poliţişti, jandarmi, pompieri, polițiști de frontieră și polițiști locali

au fost angrenaţi în diverse acțiuni realizate la nivelul județului Olt, preponderent, în zonele aglomerate.

„În cadrul activităților au fost controlate aproximativ 90 de operatori economici, 60 de mijloace de transport persoane și au fost legitimate și verificate cu privire la respectarea măsurilor și interdicțiilor impuse  peste 1.600 de persoane. Astfel, în urma neregulilor constatate, au fost aplicate 78 de sancțiuni contravenționale, în cuantum de 25.000 de lei”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Olt, Alexandra Dicu.

Totodată, în intervalul orar 20.00-22.00, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Satina au organizat o acțiune punctuală pe raza localității, pentru a verifica dacă sunt respectate măsurile impuse în această perioadă.

Polițiștii au verificat, cu precădere, dacă operatorii economici de tipul restaurantelor și cafenelelor, care își desfășoară activitatea în interiorul clădirilor, respectă restricțiile referitoare la suspendarea temporară a activității.  Agenților economici le-a fost pus în vedere să respecte restricțiile impuse .

În cadrul acestei activități, polițiștii slătineni au aplicat 32 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 4.700 de lei.

Recomandare VIDEO

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Ionuţ Jifcu
Ionuţ Jifcu
Ionuț Jifcu este un jurnalist cu o experiență solidă în presa locală și regională, cunoscut pentru abordarea directă și echilibrată a subiectelor care marchează viața comunității din județul Olt. În prezent, este realizatorul emisiunii „Reporter 24” și al podcastului care îi poartă numele, platforme unde aduce în fața publicului lideri de opinie, decidenți politici și oameni cu povești remarcabile. De-a lungul carierei, s-a specializat în jurnalism politic și administrativ, monitorizând cu strictețe modul în care sunt gestionați banii publici și deciziile care influențează direct traiul cetățenilor. Analizele sale sunt apreciate pentru claritate și pentru capacitatea de a traduce contextul politic complex în informații ușor de înțeles pentru cititor. Prin materialele sale, Ionuț Jifcu își propune să ofere o voce cetățenilor și să mențină un dialog constant între autorități și comunitate, militând pentru transparență și responsabilitate în administrația publică.

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri