AcasăEDUCAŢIEConcursul „Medicii de mâine” salvat de CJ Olt, după ce Primăria Slatina...

Concursul „Medicii de mâine” salvat de CJ Olt, după ce Primăria Slatina i-a tăiat finanţarea

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Consiliul Județean Olt a aprobat finanțarea concursului „Medicii de mâine” cu 10.000 de lei, susținând astfel competiția dedicată elevilor pasionați de medicină, după ce Primăria Slatina a renunțat la acest proiect.

Consiliul Judeţean Olt a aprobat, în şedinţa de joi, finanţarea concursului pentru elevi „Medici de mâine”, desfăşurat de 12 ani la Colegiul Naţional „Radu Greceanu Slatina”.

Citeşte şi: Liderul PSD Slatina, reacţie dură după ce primarul l-a ameninţat pe consilierul Ştefan Văduva: Când vede că nu îi mai merge păcăleala pe TikTok, a devenit și violent!

„Un proiect cu tradiție, aflat la a XII-a ediție, „Medicii de mâine” reunește peste 150 de elevi din clasele VII-VIII și XI-XII, din județul Olt și din județele învecinate – tineri pasionați de medicină, dornici să învețe și să își urmeze vocația.

Consiliul Județean Olt a decis să susțină acest proiect printr-un parteneriat cu Colegiul National Radu Greceanu și prin alocarea unei finanțări de 10.000 lei, sumă destinată bunei desfășurări a concursului și a premiilor pentru cele trei secțiuni ale competiției.

Înscrierile încep pe 1 aprilie. Cei mai buni vor primi, pe lângă premii, și oportunitatea unei zile de practică în Spitalul Județean de Urgență Slatina”, transmite forul judeţean.

De la înfiinţare, concursul era finanţat de Primăria Slatina, însă noua administraţie a tăiat de pe listă acest proiect, considerând că suma de 10.000 lei este peste puterea financiară a municipiului.

„Noi am aprobat, primaria Slatina a tăiat de la finanțare Concursul „Medicii de mâine”. Costul? Cam cât 2 măslini”, a scris pe Facebook, vicepreşedintele CJ Olt Ionuţ Ivan.

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Emisiunea "Reporter 24"

Ionut Jifcu
Ionut Jifcu
Are peste 16 ani de experienţă în presă, perioadă în care a acoperit cele mai diverse domenii, de la eveniment la politică, şi în care a văzut tot ce se putea vedea. A bifat colaborări cu Mediafax sau Realitatea PLUS, iar de curând experimentează ce înseamnă realizarea de emisiuni TV. Ne promite, însă, că prima sa dragoste - presa scrisă - n-o va lăsa niciodată
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri