AcasăACTUAL„Luceafărul” țesut pe pânză. Lucrarea expusă la Biblioteca Aman

„Luceafărul” țesut pe pânză. Lucrarea expusă la Biblioteca Aman

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman” marchează „Ziua Culturii Naționale” și împlinirea a 170 de ani de nașterea lui Mihai Eminescu prin organizarea unui maraton de evenimente culturale, menite să aducă un omagiu marelui poet național.

Un moment inedit va consta în expunerea unei pânze cu lungimea de șapte metri, pe care se regăsesc, cusute cu acul și ață, cele 98 de strofe ale poeziei „Luceafărul”.

Cu migală, Maria Tudor, în vârstă de 73 de ani, din localitatea Cugir, a țesut versurile poeziei Luceafărul. Vreme de trei ani a lucrat pentru a-și împlini visul. A avut răbdare, mai ales că versurile le știa de când era copil și și-a dorit foarte mult să le transpună „altfel”. 

„Totul a pornit din propria-mi imaginație” spune Maria Tudor. Toate cele 98 de strofe sunt cusute pe pânză, lucrarea fiind expusă, miercuri, la Biblioteca Aman din Craiova. 

Podcast „Ionuţ Jifcu“

COMENTEZI? Aici se poate!

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Octavia Hantea
Octavia Hantea
Cu experienţă jurnalistică acumulată, în decursul anilor, în Gorj şi Dolj, Octavia reuşeşte să surprindă în continuare cu materialele sale, ştirile la obiect, comentariile tăioase, reportajele şi interviurile deosebite

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri

COMENTEZI? Aici se poate!

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.