Grupul de Comunicare Strategică a anunţat, joi, că va schimba modul de raportare a deceselor provocate de noul coronavirus.
Sursa citată a transmis că decesele vor fi raportate o dată pe zi „cu menționarea categoriilor de vârstă, sexului, județului și prezența sau absența comorbidităților”.
„Menționăm faptul că a fost schimbat modul de raportare al deceselor persoanelor care prezintă infecție COVID-19, în sensul în care numărul acestora va fi comunicat zilnic, integrat, în cadrul buletinului informativ difuzat la ora 13.00, cu menționarea categoriilor de vârstă, sexului, județului și prezența sau absența comorbidităților”, se arată într-o comunicare a Grupului.
Autorităţile nu menţionează, însă, care este motivul pentru această modificare.












