AcasăACTUALO femeie din Slatina a abandonat în ger şase căţei. Poliţia Animalelor...

O femeie din Slatina a abandonat în ger şase căţei. Poliţia Animalelor i-a deschis dosar penal

spot_img
spot_img
- Advertisement -

O femeie în vârstă de 51 de ani, din Slatina, este cercetată penal de poliţişti după ce a abandonat în ger, lângă o ghenă de gunoi de pe strada Tunari, şase căţei

Potrivit IPJ Olt, miercuri, polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor Olt au fost sesizați de către un bărbat cu privire la faptul că ar fi descoperit 6 pui de exemplar canin abandonați pe strada Tunari, din municipiul Slatina.

„În urma primelor verificări, s-a stabilit că cei 6 pui de exemplar canin ar fi fost abandonați într-un sac, lângă o ghenă de gunoi, fără posibilitatea de mișcare, hrănire sau adăpostire. Având în vedere temperaturile scăzute din această perioadă, puii de exemplar canin au fost expuși unui risc major de stres termic și nu aveau posibilitatea de a-și satisface nevoile fiziologice, situație care le-ar fi putut pune viața în pericol”, transmite IPJ Olt.

Pentru protejarea acestora, polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor au emis ordine de plasare în adăpost, exemplarele canine fiind preluate și introduse într-un adăpost pentru câini fără stăpân, unde beneficiază de îngrijire de specialitate.

Oamenii legii au identificat-o pe femeia care a abandonat căţeii, aceasta fiind acum cercetată penal.

„În urma activităților desfășurate, cu sprijinul Poliției municipiului Slatina, a fost identificată persoana bănuită de abandonarea exemplarelor canine, respectiv o femeie în vârstă de 51 de ani, din municipiul Slatina.

În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de schingiuirea animalelor, cercetările fiind continuate pentru stabilirea cu exactitate a situației de fapt și dispunerea măsurilor legale care se impun”, mai arată poliţiştii.

 

Podcast „Ionuţ Jifcu“

COMENTEZI? Aici se poate!

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Ionuţ Jifcu
Ionuţ Jifcu
Ionuț Jifcu este un jurnalist cu o experiență solidă în presa locală și regională, cunoscut pentru abordarea directă și echilibrată a subiectelor care marchează viața comunității din județul Olt. În prezent, este realizatorul emisiunii „Reporter 24” și al podcastului care îi poartă numele, platforme unde aduce în fața publicului lideri de opinie, decidenți politici și oameni cu povești remarcabile. De-a lungul carierei, s-a specializat în jurnalism politic și administrativ, monitorizând cu strictețe modul în care sunt gestionați banii publici și deciziile care influențează direct traiul cetățenilor. Analizele sale sunt apreciate pentru claritate și pentru capacitatea de a traduce contextul politic complex în informații ușor de înțeles pentru cititor. Prin materialele sale, Ionuț Jifcu își propune să ofere o voce cetățenilor și să mențină un dialog constant între autorități și comunitate, militând pentru transparență și responsabilitate în administrația publică.

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri

COMENTEZI? Aici se poate!

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.