AcasăACTUALPeste 1,3 milioane de lei în amenzi și trei cazuri trimise la...

Peste 1,3 milioane de lei în amenzi și trei cazuri trimise la cercetare penală după verificările Gărzii de Mediu Olt

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Comisariatul Județean Olt al Gărzii Naționale de Mediu a prezentat bilanțul activității desfășurate în primele șapte luni ale anului 2025. În această perioadă au fost efectuate 424 de inspecții și controale, dintre care 61 planificate și 363 neplanificate, ce au vizat respectarea legislației de mediu în domenii precum industria metalurgică, producția de cabluri, tratarea deșeurilor, silvicultură sau creșterea animalelor.

Sesizări penale și sancțiuni aplicate

În urma acestor verificări, comisarii de mediu au întocmit trei sesizări penale înaintate organelor de cercetare. Acestea vizează încălcări grave ale legislației, ce nu pot fi sancționate doar contravențional. Totodată, Garda de Mediu a aplicat 47 de sancțiuni contravenționale, dintre care 9 avertismente și 38 de amenzi, cu o valoare totală de 1.335.000 lei.

Cea mai mare sancțiune aplicată a fost în valoare de 150.000 de lei și a vizat incendierea deșeurilor reciclabile amestecate cu deșeuri menajere și îngroparea deșeurilor de beton și cenușă, fapte care contravin legislației privind regimul deșeurilor. Alte amenzi semnificative au vizat lipsa autorizațiilor de mediu, nerespectarea condițiilor din actele de reglementare, desfășurarea activităților fără respectarea obligațiilor privind emisiile industriale sau gestionarea necorespunzătoare a deșeurilor.

Contravențiile

Printre sancțiunile aplicate se numără 15 amenzi în valoare de 647.000 de lei pentru încălcarea OUG 195/2005, 2 amenzi de 340.000 de lei pentru nerespectarea Legii 278/2013 privind emisiile industriale, 4 amenzi de 150.000 de lei pentru incendiere și îngropare ilegală de deșeuri, 3 amenzi de 45.000 de lei pentru nerespectarea Legii 104/2011 privind calitatea aerului, dar și sancțiuni între 3.000 și 60.000 de lei pentru lipsa evidenței deșeurilor, transport ilegal de deșeuri, nerespectarea obligațiilor privind ariile protejate sau sistemul de garanție-returnare.

Reclamațiile cetățenilor, verificate

O parte semnificativă a activității Gărzii de Mediu Olt a fost dedicată soluționării reclamațiilor primite de la cetățeni. Din cele 161 de sesizări înregistrate, 126 au fost soluționate, 25 au fost redirecționate către alte instituții, iar 10 clasate. Cele mai frecvente reclamații au vizat calitatea aerului, depozitări ilegale de deșeuri, evacuarea apelor uzate pe rigole stradale și incendieri de deșeuri.

Controalele au fost realizate atât independent, cât și în colaborare cu alte instituții, printre care Inspectoratul de Poliție Județean Olt, Inspectoratul pentru Situații de Urgență, Sistemul de Gospodărire a Apelor și Administrația Bazinală. De asemenea, echipe de comisari au participat la acțiuni de control în județele Dâmbovița și Constanța.

Comisarii Gărzii de Mediu Olt au subliniat că obiectivul principal rămâne prevenirea incidentelor de mediu prin respectarea legislației și aplicarea măsurilor necesare pentru protejarea mediului și a sănătății populației. „În perioada analizată nu au fost înregistrate incidente majore de mediu”, se arată în comunicatul instituției.

Podcast „Ionuţ Jifcu“

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Ionuţ Jifcu
Ionuţ Jifcu
Ionuț Jifcu este un jurnalist cu o experiență solidă în presa locală și regională, cunoscut pentru abordarea directă și echilibrată a subiectelor care marchează viața comunității din județul Olt. În prezent, este realizatorul emisiunii „Reporter 24” și al podcastului care îi poartă numele, platforme unde aduce în fața publicului lideri de opinie, decidenți politici și oameni cu povești remarcabile. De-a lungul carierei, s-a specializat în jurnalism politic și administrativ, monitorizând cu strictețe modul în care sunt gestionați banii publici și deciziile care influențează direct traiul cetățenilor. Analizele sale sunt apreciate pentru claritate și pentru capacitatea de a traduce contextul politic complex în informații ușor de înțeles pentru cititor. Prin materialele sale, Ionuț Jifcu își propune să ofere o voce cetățenilor și să mențină un dialog constant între autorități și comunitate, militând pentru transparență și responsabilitate în administrația publică.

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri