AcasăPOLITICĂPetre Roman, audiat la Parchetul General în dosarul Mineriadei din iunie 1990

Petre Roman, audiat la Parchetul General în dosarul Mineriadei din iunie 1990

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Fostul premier Petre Roman a fost audiat la Parchetul General în dosarul Mineriadei din iunie 1990, unde este acuzat de infracțiuni contra umanității, negând orice implicare în aducerea minerilor în București și calificând acuzațiile drept nedrepte, în contextul reluării anchetei după anularea probelor inițiale de către instanță.

Fostul premier Petre Roman s-a prezentat, miercuri dimineață, la Parchetul General, pentru a fi audiat în dosarul Mineriadei din iunie 1990, în care este acuzat de săvârşirea de infracţiuni contra umanităţii. La intrarea în sediul Parchetului, el a declarat că nu există nici cea mai mică dovadă ca ar fi fost implicat în aducerea minerilor în Bucureşti şi consideră că această învinuire care i se aduce este profund nedreaptă, transmit News.ro și Agerpres.

Citeşte şi: Slătineanca Adina Diaconu și Andrei Istrate, sfertfinaliștii români de la WTT Contender Muscat 2025

Petre Roman a fost chemat la Parchet pentru a i se aduce la cunoştinţă că are calitatea de inculpat. Pentru acelaşi motiv a fost citat la Parchetul General şi Gelu-Voican Voiculescu.

„Această în învinuire este profund nedreaptă şi am să vă expun de ce. Ce interes aveam eu, mai mult decât atât, cum aş fi putut eu, profesor, cercetător, trecut prin baricada de la Inter, unde au fost 39 de tineri camarazi de-ai mei ucişi de gloanţele trase la ordinul lui Ceauşescu. Angajez România pe drumul spre Uniunea Europeană, spre NATO. Această angajare am făcut-o, ca să spun aşa categoric şi fără niciun fel de îndoială şi ezitare”, a declarat Petre Roman, la intrarea la sediul Parchetului General.

„Deci cum aş fi putut eu, ce interes aveam ca să organizez, să fac un complot, o represiune împotriva cui? Împotriva unor oameni care, constatarea evidentă este că de două luni blocau traficul în Piaţa Universităţii, dar, încă o dată, eu eram cel venit de pe baricadele libertăţii şi democraţiei”, a mai afirmat Petre Roman.

Întrebat dacă a fost cooptat de preşedintele de atunci Ion Iliescu în acest plan, fostul premier a răspuns: „Nu există niciun asemenea plan în care eu să fi fost prezent, niciun fel”.

El a mai adăugat că nu există nicio dovadă că ar fi fost implicat în aducerea minerilor.

„Nu există nicio dovadă că aş fi fost eu angajat în aducerea minerilor şi s-a întâmplat ceea ce ştiţi foarte bine şi am declarat în 16 iunie”, a mai spus Petre Roman.

Dosarul Mineriadei din iunie 1990, în care mai mulți lideri politici și militari, inclusiv Ion Iliescu, Gelu-Voican Voiculescu și Virgil Măgureanu, sunt acuzați de crime împotriva umanității, a fost retrimis procurorilor pentru refacerea anchetei după ce instanța supremă a anulat probele și a constatat nulitatea rechizitoriului, invocând nereguli în procesul penal, la peste 30 de ani de la evenimentele soldate cu morți și răniți.

Podcast „Ionuţ Jifcu“

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Ionuţ Jifcu
Ionuţ Jifcu
Ionuț Jifcu este un jurnalist cu o experiență solidă în presa locală și regională, cunoscut pentru abordarea directă și echilibrată a subiectelor care marchează viața comunității din județul Olt. În prezent, este realizatorul emisiunii „Reporter 24” și al podcastului care îi poartă numele, platforme unde aduce în fața publicului lideri de opinie, decidenți politici și oameni cu povești remarcabile. De-a lungul carierei, s-a specializat în jurnalism politic și administrativ, monitorizând cu strictețe modul în care sunt gestionați banii publici și deciziile care influențează direct traiul cetățenilor. Analizele sale sunt apreciate pentru claritate și pentru capacitatea de a traduce contextul politic complex în informații ușor de înțeles pentru cititor. Prin materialele sale, Ionuț Jifcu își propune să ofere o voce cetățenilor și să mențină un dialog constant între autorități și comunitate, militând pentru transparență și responsabilitate în administrația publică.

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri