PNL a fost de acord cu suplimentarea numărului de ministere în cadrul unei guvernări alături de PSD şi UDMR, la un maxim de 20 de portofolii. S-a ajuns la un blocaj în privinţa premierului, însă cele trei partide s-au pus de acord ca noul Cabinet să aibă cu două ministere în plus faţă de Guvernul Cîţu.
Liberalii şi social-democraţii discută în această perioadă despre viitorul Guvern în formula cu PNL-PSD-UDMR şi cu susţinerea minorităţilor naţionale în Parlament. În funcţie de cine va da premierul în Executiv se vor împărţi şi ministerele, însă s-a ajuns la un acord ca noul Cabinet să se mărească la 20 de ministere, plus câte un vicepremier din partea fiecărui partid care nu are premierul, potrivit observatornews.ro.
Guvernul Cîţu avea 18 ministere şi doi vicepremieri, de la USR şi de la UDMR. În noua formulă, cu PSD şi UDMR, Guvernul ar urma să aibă 20 de ministere.
Astfel, partidele doresc scoaterea Comunicaţiilor din Ministerul Transporturilor şi înfiinţarea unui nou minister, pentru IMM-uri, care în prezent se află la Ministerul Economiei.
În plus, Cercetarea, care acum este minister independent, ar putea reveni în cadrul Ministerului Educaţiei. Executivul ar fi completat cu un Minister pentru Diaspora.
Un rol important îl va avea Secretarul general, post care este dorit atât de PNL cât şi de PSD, la pachet cu Ministerul Finanţelor Publice. PSD vrea ca SG-ul Guvernului să aibă putere de ministru şi nu să fie în subordinea premierului, cu statut de secretar de stat, aşa cum este în prezent.
CITEŞTE ŞI: Deputat PSD: Persoanele care au trecut prin boală şi cele care se testează vor primi Certificat verde COVID












