AcasăACTUALPremierul cere luarea de măsuri, după tragedia din Gorj (VIDEO)

Premierul cere luarea de măsuri, după tragedia din Gorj (VIDEO)

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Premierul României, Nicolae Ciucă, a cerut miercuri, la începutul şedinţei de guvern, tragerea la răspundere a celor care se fac vinovaţi de tragedia de la cariera din Gorj unde trei oameni au murit şi zece au fost răniţi, dar şi îmbunătăţirea condiţiilor de muncă de la Complexul Energetic Oltenia.

CITEŞTE ŞI: DEMITERI şi demisii la CE Oltenia, în urma tragediei de la Cariera Jilţ Sud

„Ieri, din păcate, a avut loc un accident tragic la Complexul Energetic Oltenia. Şi-au pierdut viaţa trei muncitori, în cariera de la Jilţ. Doresc să transmit condoleanţe şi întreaga mea compasiune familiilor celor trei muncitori şi, desigur, acelor care au fost răniţi. Şi, încă din primul moment, am decis ca autorităţile să se deplaseze la faţa locului, am transmis ministrului Energiei să se deplaseze urgent în judeţul Gorj şi să facă analiza şi să ia primele măsuri la faţa locului.

În acest moment, atât Ministerul Energiei, cât şi Ministerul Muncii, prin Inspecţia Muncii, vor continua activitatea de verificare şi cercetare a cauzelor producerii accidentului şi, până săptămâna viitoare, în şedinţa de Guvern, îmi veţi prezenta primele date şi concluzii, cu măsuri concrete, măsuri atât împotriva celor care se fac vinovaţi de producerea accidentului, cât şi măsuri concrete pentru ceea ce înseamnă îmbunătăţirea condiţiilor de muncă în Complexul Energetic Oltenia”, a spus premierul.

Declaraţiile premierului:

Trei angajaţi ai Complexului Energetic Oltenia au decedat, marţi, într-un accident petrecut la Cariera Jilţ Sud, în localitatea Mătăsari. Alte 10 persoane au fost rănite.

Podcast „Ionuţ Jifcu“

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Ionuţ Jifcu
Ionuţ Jifcu
Ionuț Jifcu este un jurnalist cu o experiență solidă în presa locală și regională, cunoscut pentru abordarea directă și echilibrată a subiectelor care marchează viața comunității din județul Olt. În prezent, este realizatorul emisiunii „Reporter 24” și al podcastului care îi poartă numele, platforme unde aduce în fața publicului lideri de opinie, decidenți politici și oameni cu povești remarcabile. De-a lungul carierei, s-a specializat în jurnalism politic și administrativ, monitorizând cu strictețe modul în care sunt gestionați banii publici și deciziile care influențează direct traiul cetățenilor. Analizele sale sunt apreciate pentru claritate și pentru capacitatea de a traduce contextul politic complex în informații ușor de înțeles pentru cititor. Prin materialele sale, Ionuț Jifcu își propune să ofere o voce cetățenilor și să mențină un dialog constant între autorități și comunitate, militând pentru transparență și responsabilitate în administrația publică.

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri