Protestele din Tbilisi, declanșate de contestarea rezultatelor alegerilor, s-au intensificat odată cu implicarea studenților și trecerea la tactici mobile, activiștii blocând bulevardul Ceavceavadze și cerând alegeri noi și corecte.
În Tbilisi este în plină desfășurare un protest care a blocat bulevardul Ceavceavadze, pentru a doua zi. Acesta a fost ocupat de corturi ale activiștilor, care nu sunt de acord cu rezultatele alegerilor. Acțiunile de protest au devenit de neoprit, se protestează non-stop, după ce studenții s-au alăturat opoziției. Pe fondul protestelor, președintele georgian face apel la Curtea Constituțională cu privire la încălcarea secretului votului, propunând totodată o abordare sistematică pentru depășirea crizei, relatează jurnaliști locali.
-articolul continuă după recomandare-
McDonald’s deschide noi restaurante în Pitești, Craiova și alte orașe din România
Forțele speciale au apărut pe străzile din Tbilisi în dimineața zilei de 19 noiembrie. Oamenii au fost împinși înapoi de pe carosabil, dar aceștia rămân în continuare pe trotuare. Șaisprezece persoane ar fi fost reținute, iar cel puțin două persoane ar fi fost rănite și spitalizate. Opoziția vorbește despre o trecere la „proteste mobile” – aparent însemnând pichetarea spontană în diferite părți ale orașului, o tactică care nu a avut succes în acțiunile anterioare.
Pe rețele de socializare se spune că noi participanți, indignați de imaginile cu represiunea, se alătură acum la miting. Includerea studenților și a tinerilor în revendicările politice ar putea însemna intensificarea protestelor. Acesta a fost cazul, de exemplu, în martie 2023, când societatea georgiană a reușit să insiste asupra retragerii legii privind agenții străini: protestele, care nu au dat niciun rezultat semnificativ de mult timp, au izbucnit după ce studenții și elevii au ieșit în stradă.
Duminică seara, protestatarii au blocat teritoriul clădirii administrative a Universității de Stat din Tbilisi, în centrul orașului. Și, deși capitala georgiană este obișnuită de mult timp cu o varietate de demonstrații, chiar și unii jurnaliști au fost surprinși de amploarea pregătirilor: activiștii au adus la universitate nu numai corturi și saci de dormit, ci și bio-toalete cu chiuvete portabile. Activiștii au declarat că pichetarea va dura cel puțin 24 de ore – până luni seara. Bulevardul Ceavceavadze este un important mijloc de transport, iar blocarea sa, chiar și pentru o perioadă mai scurtă de timp, nu poate trece neobservată de cetățeni.
La mitingul de duminică au vorbit studenți de la 13 universități georgiene, care au declarat că nu recunosc legitimitatea parlamentului format în urma alegerilor din 26 octombrie și că vor continua să lupte pentru alegeri noi corecte. Liderii opoziției au vorbit, de asemenea, afirmând că de acum înainte mitingurile vor fi în derulare și vor avea loc în tot orașul „până când vor avea loc alegeri noi și corecte, pe care poporul georgian le merită”.
articolul complet, în Ziarul de Gardă












