Un adolescent în vârstă de 17 ani, din Slatina, este cercetat penal după ce, weekendul trecut, a fost depistat poliţişti în timp ce conducea un autoturism pe strada Tudor Vladimirescu, din localitate.
Purtătorul de cuvânt al IPJ Olt, Alexandra Dicu, a declarat că maşina a fost luată de minor, fără acordul proprietarului.
„În timp ce acționau pe strada Tudor Vladimirescu, polițiștii au depistat un minor, de 17 ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism fără a deține permis de conducere. Din primele cercetări, a reieșit faptul că acesta a fost condus autoturismul respectiv fără acordul proprietarului”, a declarat reprezentantul Poliţiei.
Pe numele băiatului a fost deschis un dosar pentru conducerea unui vehicul fără permis de conducere și furt în scop de folosință.












