UMB nu a mai câştigat şi primul tronson al Drumului Expres Craiova – Pitești. Potrivit unor surse, câştigători au fost desemnaţi turcii de la Ozaltin. Din câte se pare grupul controlat de Dorinel Umbrărescu a vrut să se retragă din cursa pentru tronsonul de 17,7 kilometri.
UMB, cel mai puternic constructor român de autostrăzi, câștiga de regulă licitațiile la care participa. Mai mult, în cazul acestui tronson ar fi avut avantajul că a câștigat și celelalte trei troansoane ale DEx12.
Anunţul pentru contractul de finalizare a lucrărilor pentru tronsonul 1 al Drumul Expres Craiova – Pitești a fost postat pe 24 martie în SEAP.
Pe 4 mai, Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a primit două oferte la licitația pentru finalizarea lucrărilor la tronsonul 1 al Drumului Expres Craiova – Pitești (DEx12). Mai exact, era vorba de ofertele depuse de UMB din România și Ozaltin din Turcia.
Ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, Sorin Grindeanu, anunţa că în iunie avea să fie anunţat câştigătorul. Potrivit acestuia, valoarea estimată a contractului este de 544,13 milioane de lei (fără TVA). Finanţarea va fi asigurată din fonduri europene nerambursabile.
Lucrările care au rămas să fie executate, după rezilierea contractului anterior, trebuie finalizate în maximum 18 luni.
Stadiul lucrărilor la data rezilierii contractului inițial încheiat cu constructorul italian Tirrena Scavi era de 57,06%, arată Economica.












