Un bărbat în vârstă de 42 de ani s-a aruncat de la etajul șase al Spitalului Județean de Urgență din Oradea, unde era internat, murind pe loc.
Acesta s-a aruncat pe unul dintre geamurile de la salonul situat la etajul șase al spitalului și a murit pe loc, scrie Realitatea de Bihor.
Bărbatul fusese internat la Secția de Neurochirurgie a spitalului pentru un traumatism minor la cap.
„În jurul orei 18.00 am fost sunat de medicul şef al secţiei de Neurochirurgie (n.r. – dr. Alin Blaga), care mi-a spus că un pacient internat prin UPU pe la ora 15.00 s-a aruncat de pe geam. Se lovise la cap cu o zi înainte, după o căzătură, şi a acuzat dureri. Pentru că era alcoolic şi în sevraj, după internarea pe secţie a fost legat de pat cu curele, conform procedurilor, dar a reuşit să le rupă şi apoi a rupt şi sistemul de închidere al ferestrei de la salon, care în mod normal permite doar oblatarea, apoi s-a aruncat”, a declarat dr. Gheorghe Carp, managerul Spitalului Judeţean.
În urma incidentului, a fost demarată o anchetă pentru elucidarea împrejurărilor şi modului în care s-a produs sinuciderea bărbatului.












