AcasăACTUALUn copil din Gorj, la spital după ce a căzut de la...

Un copil din Gorj, la spital după ce a căzut de la etajul doi

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Un copil în vârstă de trei ani şi jumătate, din Târgu Jiu, a căzut de la etajul doi al unui bloc din strada Republicii.

Căderea copilului a fost atenuată de o copertină construită la etajul unu al blocului.

Incidentul s-a petrecut, miercuri dimineaţă. La faţa locului au intervenit echipaje ale pompierilor şi de la ambulanţă.

Copilul a ajuns la spital.

„La faţa locului se deplasează un echipaj SMURD din cadrul ISU Gorj si un echipaj cu medic din cadrul SAJ. Copilul a fost preluat de către echipajul SAJ şi transportat la UPU Tg-Jiu”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Gorj, Florin Chisim.

Potrivit reprezentanţilor Spitalului Judeţean de Urgenţă Târgu Jiu, copilașul a fost adus la Unitatea de Primiri Urgenţe. Era conștient atunci când a fost adus şi a fost supus unei evaluări CT.

În urma evenimentului, un dosar a fost deschis de poliţiştii din Gorj.

„La data de 28 iunie a.c., Poliția Municipiului Târgu Jiu a fost sesizată prin apel de urgență, de un bărbat din municipiul Târgu Jiu, despre faptul că nepotul său de 3 ani a căzut de la etajul al doilea al blocului în care locuiește.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului, stabilind că în timp ce se afla la domiciliul bunicilor, situat pe strada Republicii, din municipiul Târgu Jiu, copilul de 3 ani, din municipiul București, a căzut de la fereastra apartamentului, pe o copertină metalică, ulterior pe asfalt.

Echipajul medical sosit la fața locului l-a preluat pe copil la spital, pentru a-i fi acordate îngrijiri medicale de specialitate.

Polițiștii efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, pentru stabilirea împrejurărilor producerii evenimentului”, transmite IPJ Gorj.

Copilul urmează să fie transportat cu o ambulanţă la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Grigore Alexandrescu” București.

Podcast „Ionuţ Jifcu“

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Ionuţ Jifcu
Ionuţ Jifcu
Ionuț Jifcu este un jurnalist cu o experiență solidă în presa locală și regională, cunoscut pentru abordarea directă și echilibrată a subiectelor care marchează viața comunității din județul Olt. În prezent, este realizatorul emisiunii „Reporter 24” și al podcastului care îi poartă numele, platforme unde aduce în fața publicului lideri de opinie, decidenți politici și oameni cu povești remarcabile. De-a lungul carierei, s-a specializat în jurnalism politic și administrativ, monitorizând cu strictețe modul în care sunt gestionați banii publici și deciziile care influențează direct traiul cetățenilor. Analizele sale sunt apreciate pentru claritate și pentru capacitatea de a traduce contextul politic complex în informații ușor de înțeles pentru cititor. Prin materialele sale, Ionuț Jifcu își propune să ofere o voce cetățenilor și să mențină un dialog constant între autorități și comunitate, militând pentru transparență și responsabilitate în administrația publică.

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri