Un tânăr din comuna Godeni, judeţul Argeş, a rămas fără permisul de conducere şi a primit o amendă usturătoare, după ce a fost depistat de poliţiştii din Olt, în timp ce conducea o maşină pe drumul expres, cu viteza de 217 km/oră.
Incidentul s-a produs joi, la ora 10.30, în zona kilometrului 66, al Drumului Expres Craiova-Piteşti.
Poliţiştii au depistat un autoturism care circula din direcția Pitești către Craiova, cu viteza de 217 km/h.
În urma verificărilor efectuate, s-a constatat că autoturismul era condus de un bărbat de 32 de ani, din comuna Godeni, județul Argeș.
Acesta a fost înregistrat de aparatul radar circulând cu o viteză ce depășea limita legală admisă pe acel sector de drum cu 97 km/h.
„Conducătorul auto a fost sancționat contravențional cu amendă în cuantum de 1822.5 lei.
Totodată, permisul de conducere a fost reținut în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 120 de zile, fiind eliberată dovadă fără drept de circulație”, transmite IPJ Olt.












