Peste 100 de kilograme de petarde şi artificii au fost confiscate, sâmbătă, în urma unei percheziţii domiciliare efectuate în comuna Iancu Jianu, județul Olt.
Poliţiştii au descins la domiciliul unui tânăr în vârstă de 24 de ani, bănuit de comiterea infracțiunii de operațiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept.

În locuinţa acestuia au fost găsite petarde şi artificii în valoare de 4.000 de lei.
„Cu ocazia activităților desfășurate, poliţiştii au descoperit 1236 de obiecte cu conținut pirotehnic, de diferite categorii, ce cântăresc aproximativ 110 kilograme și valorează aproximativ 4.000 de lei. Întreaga cantitate a fost ridicată pentru continuarea cercetărilor, urmând ca, la finalizarea acestora, să fie propusă soluția legală prin unitatea de parchet competentă”, arată IPJ Olt.

Percheziţiile au fost desfăşurate cu sprijinul luptătorilor din cadrul Serviciului pentru Acţiuni Speciale Olt.
CITEŞTE ŞI: Drum național, în judeţul Mehedinţi, blocat de stânci căzute pe carosabil












