Fraţii Tate au ajuns din nou, în această dimineaţă, în faţa procurorilor DIICOT. Aceştia sunt vizaţi de o serie de noi percheziţii informatice.
Andrew și Tristan Tate sunt în prezent arestaţi la domiciliu. Aceştia stau în vila lor de lux din Voluntari. Dacă vor găsi noi probe în timpul perchezițiilor informatice, aceștia pot cere arestarea fraților Tate.
De altfel, oamenii legii merg periodic la vila milionarilor britanici din Voluntari pentru ca aceștia să dea cu subsemnatul și să vadă dacă respectă regulile arestului la domiciliu. Cei doi nu au voie să părăsească domiciliul fără permisiunea autorităților și nu pot lua legătura cu martorii sau inculpații din dosar.
Fraţii Tate sunt acuzați de viol, trafic de persoane și formarea unui grup infracțional organizat. Aceştia au fost recent eliberați din arest după ce li s-a înlocuit măsura arestului preventiv cu cel la domiciliu. De asemenea, complicele Georgiana Naghel și fosta polițistă Luana Radu au fost și ele puse tot sub măsura arestului la domiciliu pentru 30 de zile, potrivit realitatea.net.
Cei patru au fost reținuți de DIICOT în 29 decembrie 2022, iar apoi instanța a admis cererea procurorilor de prelungire a arestului preventiv. Procurorii suspectează că frații Tate au constituit un grup infracțional organizat în scopul racolării și exploatării unor femei pentru crearea de clipuri pornografice destinate difuzării contra cost pe site-uri de profil, în special Onlyfans. Cei doi frați britanici sunt acuzați că au obținut sume importante de bani prin această activitate ilegală și au cumpărat case, autoturisme de lux și cryptomonede. Dosarul a fost început de procurorii DIICOT în aprilie 2022












