Curtea Constituțională a României a invalidat candidatura Dianei Șoșoacă la alegerile prezidențiale din 2024, hotărârea fiind definitivă și comunicată Biroului Electoral Central. CCR a analizat „atașamentul” Dianei Soșoacă fața de Constituție. Scorul la vot a fost 5-2 pentru respingerea candidaturii, cu mențiunea că doi judecători au lipsit de la ședință.
CCR a transmis oficial că a invalidat candidatura Dianei Șoșoacă la alegerile prezidențiale din 24 noiembrie. Hotărârea Curții Constituționale a României este definitivă, scrie PRESShub.
-articolul continuă după recomandare-
Cum a sponsorizat statul român campania electorală a europarlamentarilor extremiști
„În ședința din data de 5 octombrie 2024, Curtea Constituțională, în cadrul atribuției privind respectarea procedurii pentru alegerea Președintelui României, a luat în dezbatere șapte contestații împotriva înregistrării unor candidaturi la alegerile pentru Președintele României din anul 2024.
„În urma deliberărilor, Curtea Constituţională:
Cu majoritate de voturi,
– A admis contestațiile formulate de doamna Amalia Bellantoni și domnul Mihai Gheorghe Ursa şi a anulat Decizia Biroului Electoral Central nr.18/D din 3 octombrie 2024 privind înregistrarea candidaturii și a semnului electoral ale doamnei Diana Iovanovici-Șoșoacă la alegerile pentru Președintele României din anul 2024.
Cu unanimitate de voturi,
– A respins contestația formulată de doamna Șerban Sanda Puica privind înregistrarea candidaturii și a semnului electoral ale domnului Nicolae-Ionel Ciucă la alegerile pentru Președintele României din anul 2024;
– A respins contestația formulată de domnul Ioan Todiroae împotriva înregistrării candidaturii domnului Kelemen Hunor la alegerile pentru Președintele României din anul 2024.
– A respins contestația formulată de domnul Ioan Todiroae împotriva respingerii înregistrării candidaturii independente a domnului Miron Cozma la alegerile pentru Președintele României din anul 2024” se arată în comunicatul de presă al CCR.
Hotărârile sunt definitive şi se comunică Biroului Electoral Central.
Diana Şoşoacă: Absolut toate condiţiile au fost îndeplinite. CCR nu poate lua în considerare articole de presă
Preşedintele SOS România, Diana Şoşoacă, a declarat că absolut toate condiţiile au fost îndeplinite pentru depunerea candidaturii sale la alegerile prezidenţiale, iar Curtea Constituţională nu poate lua în considerare articole de presă sau opinii jurnalistice sau politice atunci când analizează candidaturile, transmite Agerpres.
„Absolut toate condiţiile au fost îndeplinite. Curtea Constituţională nu poate lua în considerare articole de presă sau opinii jurnalistice sau politice! Nu poate lua în considerare decât eventuale decizii definitive ale instanţelor de judecată dacă există! În rest trebuie să verifice din punct de vedere constituţional îndeplinirea condiţiilor: cetăţenie română, domiciliul în România, decizii de interdicţie a candidaturii şi condamnări, ceea ce nu este cazul. Vă amintesc că neconstituţionala CCR a menţionat opinii jurnalistice şi politice ca motiv de respingere, ceea ce încalcă Constituţia României şi CEDO. Semnăturile nu pot fi verificate decât de procurori şi trebuie proces. Procedura necitării este una neconstituţională şi este obligatorie când ai dovezi depuse împotriva unui candidat, pentru a se respecta dreptul la apărare al cetăţeanului”, a precizat Şoşoacă într-un comunicat de presă.












