Poliţiştii olteni au executat două focuri de armă, sâmbătă seara, dintre care unul într-o anvelopă a unui autoturism al căuri şofer nu a oprit la semnalul oamenilor legii.
Evenimentul s-a petreuct, sâmbătă seara, în jurul orei 19.00, în comuna Pârșcoveni, din județul Olt. Şoferul nu a oprit la semnalul polițiștilor, continuându-și deplasarea.
Polițiștii au pornit de îndată în urmărirea autoturismului, conducătorul auto fiind somat verbal prin difuzorul autospecialei. Au fost executate două focuri de armă cu armamentul din dotare, primul în plan vertical și cel de-al doilea în anvelopa din partea stângă, spate.
În urma focurilor de armă nu au rezultat victime.
Polițiștii au imobilizat și identificat conducătorul auto. În urma verificărilor efectuate a reieșit faptul că bărbatul, în vârstă de 20 de ani, din comuna Pârșcoveni a condus autoturismul respectiv având dreptul de a conduce suspendat.
Mai mult, în urma testării cu aparatul alcooltest a rezultat o concentrație de 0,89 miligrame pe litru alcool pur în aerul expirat. Conducătorul auto a fost condus la o unitate medicală unde i-au fost recoltate probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
„Polițiștii rutieri continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau altor substanțe”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Olt, Alexandra Dicu.













