AcasăECONOMIECe a anunțat Ludovic Orban despre momentul în care vor crește alocațiile

Ce a anunțat Ludovic Orban despre momentul în care vor crește alocațiile

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Ludovic Orban a venit cu anunţul mult aşteptat de părinţi. Preşedintele PNL a declarat că alocaţiile vor fi dublate.

Modificarea ar intra în vigoare începând cu 1 ianuarie 2022. Orban a adăugat că amendamentul a fost adoptat la Senat, iar acum aşteaptă unda verde şi de la Camera Deputaţilor, scrie România Tv.

„Coaliţia îşi menţine angajamentul de a dubla alocaţiile conform legii. Am stabilit să crească alocaţiile. Următoarea creştere va fi de la 1 ianuarie 2022, aşa cum e amendamentul la legea de adoptarea a OUG care a trecut de Senat şi de în dezbaterea Camerei Deputaţilor.

Va fi de la 1 ianuarie. A fost un amendament adoptat la Senat şi va fi adoptat şi de Camera Deputaţilor. În cazul în care va fi atacată la CCR, Guvernul trebuie să fie pregătit să emită OUG. Când se alcătuieşte bugetul de stat, se alcătuieşte pe baza legislaţiei aflate în vigoare la acel moment. Menţinem acea majorare care este stabilită prin legea care a fost adoptată în Parlament. Va creşte de la 1 ianuarie 2022 prima tranşă, urmând să se decidă în funcţiile de resursele bugetare care va fi ultima tranşă.”, a declarat Ludovic Orban.

Podcast „Ionuţ Jifcu“

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Octavia Hantea
Octavia Hantea
Cu experienţă jurnalistică acumulată, în decursul anilor, în Gorj şi Dolj, Octavia reuşeşte să surprindă în continuare cu materialele sale, ştirile la obiect, comentariile tăioase, reportajele şi interviurile deosebite

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri