AcasăACTUALPrima localitate din România care intră în carantină în valul patru al...

Prima localitate din România care intră în carantină în valul patru al pandemiei

spot_img
spot_img
- Advertisement -

O comună din Cluj este prima localitate din România care intră în carantină în valul patru al pandemiei COVID-19. Este vorba de comuna Mărgău, cu aproximativ 1500 de locuitori, situată în vestul județului, la graniță cu Bihor.

Autoritățile au constatat că incidența de infectare cu coronavirus a depășit 3 cazuri la 1000 de locuitori, astfel că au dispus o serie de restricții pentru a opri răspândirea COVID-19, potrivit G4Media.

Astfel, conform hotărârii Comitetului pentru Situații de Urgență reunit la nivelul județului Cluj, în 23 august autoritățile au decis să interzică: activitatea în cinematografe/spectacole/concerte; spectacolele de tip drive-in; concerte, festivaluri, spectacole sau alte evenimente publice sau private în aer liber; activități sportive și recreative în aer liber; evenimentele private de tipul botezurilor, nunților etc; activitatea restaurantelor și evenimentelor în restaurante/cafenele, atât în interior, cât și în aer liber; evenimentele în interiorul restaurantelor, cafenelelor, hoteluri etc.

CITEȘTE ȘI: Minore prinse muncind ilegal într-un restaurant din Târgu Jiu. Patron amendat cu 30.000 de lei

Podcast „Ionuţ Jifcu“

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Maria Stefan
Maria Stefan
Încă la început pe drumul jurnalismului, Maria Ştefan a ales să facă primii paşi alături de echipa Reporter 24. În fiecare zi, ne arată cât de departe va merge pe calea ştirilor curate şi la timp date

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri