AcasăACTUALBani în plus pentru profesorii care fac ore suplimentare și acordarea unor...

Bani în plus pentru profesorii care fac ore suplimentare și acordarea unor vouchere de cultură. Ce mai promite noul Guvern

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Noul Guvern promite, pentru elevi şi profesori, o perioadă mai bună, fiind anunțate salarii mărite cu 30% pentru cadrele didactice care fac ore suplimentare și conectarea școlilor al internet, acolo unde este cazul.

Noua coaliție de guvernare face promisiuni pe bandă rulantă elevilor și profesorilor, scrie Antena 3.

În programul de guvernare, PNL-PSD-UDMR anunţă:

„Salarii de bază cu 25-30% mai mari pentru profesorii care vor face activități în programul „Școala după școală”, dacă orele depăşesc norma didactică

Alte promisiuni se referă la conectarea şcolilor defavorizate la internet, achiziţia de laptopuri şi tablete pentru copiii şi dascălii care n-au avut acces la astfel de resurse până acum, digitalizarea educaţiei, crearea unui program naţional de ore remediale, acordarea unui voucher de cultură de 250 de lei pe an”.

Între timp, Raluca Turcan anunţă că nu vor fi bani de alocații, în timp ce ministrul Educației se temea din octombrie că salariile profesorilor ar putea fi în pericol în luna decembrie.

Pe 26 octombrie, Sorin Cîmpeanu declara că vor fi probleme cu plata salariilor profesorilor, începând cu luna decembrie, dacă nu se va putea face o rectificare bugetară.

Florin Cîţu a spus atunci că resurse se pot aloca din Fondul de Rezervă al Guvernului.

Problema este că dacă până pe 26 noiembrie Guvernul nu are puteri depline, nu se va putea face nici rectificarea bugetară, iar autorităţile nu vor putea umbla nici la Fondul de Rezervă.

Cîmpeanu contrazice acum tot ceea ce a apărut în spațiul public până acum și promite că vor fi bani de salarii.

CITEȘTE ȘI: Spitalul Județean Târgu Jiu angajează 15 asistenți medicali șefi. Ce secții au nevoie de personal

 

Recomandare VIDEO

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Octavia Hantea
Octavia Hantea
Cu experienţă jurnalistică acumulată, în decursul anilor, în Gorj şi Dolj, Octavia reuşeşte să surprindă în continuare cu materialele sale, ştirile la obiect, comentariile tăioase, reportajele şi interviurile deosebite

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri