Doi tineri din Gorj au fost reținuți, joi, fiind acuzați că au obligat o adolescentă în vârstă de 15 ani să se prostitueze.
Potrivit unui comit DIICOT, în perioada octombrie 2016 – aprilie 2017, cei doi bărbați în vârstă de 29 și 30 de ani, din localitatea Fărcăşeşti, respectiv Jupâneşti, au recrutat fata în vârstă de 15 ani, prin inducere în eroare, pe care ulterior au adăpostit-o în scopul exploatării sexuale a acesteia.
Suma de bani obținută din exploatarea sexuală a minorei este de aproximativ 15.000 lei.
Joi, procurorii DIICOT împreună cu ofițerii de poliție judiciară din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Gorj au efectuat un număr de trei percheziții domiciliare, cu ocazia cărora au fost identificate și ridicate, în vederea continuării cercetărilor, două laptop-uri, 20 de hard disk-uri, 1 stick de memorie, 5 telefoane mobile și mai multe DVD-uri.
Astăzi, tinerii au fost prezentaţi Tribunalului Gorj cu propunere de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 de zile.












