Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) avertizează cu privire la apariția unei noi metode de înșelătorie online, prin metoda „Black Friday”, în care utilizatorilor de rețele sociale le sunt trimise oferte promoționale false.
”Ne apropiem cu rapiditate de perioada reducerilor specifice Black Friday, iar infractorii din online au lansat deja propriile ‘campanii promoționale’, folosindu-se de imaginea unor branduri cu renume în România.
Sub pretextul posibilității de a câștiga un premiu sau un voucher de cumpărături, utilizatori din România primesc (pe social media sau aplicații de mesagerie) mesaje cu link-uri către site-uri compromise unde se prezintă oferte promoționale false.
Echipa Directoratului a primit notificări cu privire la existența unor astfel de tentative de la utilizatori care au realizat că este vorba despre o păcăleală și a luat imediat măsurile necesare închiderii lor. Cu toate acestea, atacatorii pun în funcțiune noi site-uri care găzduiesc astfel de inițiative frauduloase aproape zilnic”, spune directorul DNSC.
Momentan metoda folosește imaginea de brand a unor companii precum Rompetrol, Profi Romania sau Compania Naţională Poşta Română, însă nu este exclus ca atacatorii să extindă numărul de organizații a căror identitate vizuală este folosită în atacuri.
CITEȘTE ȘI: 12 elicoptere Black Hawk pentru misiuni de intervenție și salvare. A fost semnat contractul












