AcasăACTUALBărbat împușcat de polițiști, după o urmărire în trafic

Bărbat împușcat de polițiști, după o urmărire în trafic

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Un bărbat în vârstă de 23 ani a fost împuşcat în picior, vineri seara, de poliţişti după ce maşina se afla, alături de alte cinci persoane, nu a oprit la semnalele agenţilor pe raza localităţii Vălenii de Munte, au informat, sâmbătă, reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Prahova.

Poliţiştii au fost nevoiţi să execute focuri în plan vertical după ce tânărul l-a ameninţat pe unul dintre poliţişti cu un obiect tăietor-înţepător, scrie Agerpres.

Potrivit IPJ Prahova, vineri seara, în jurul orei 23,30, un echipaj de poliţie din Vălenii de Munte a fost sesizat cu privire la faptul că un conducător auto ce se deplasa pe direcţia Ploieşti către Vălenii de Munte se află la volan, posibil sub influenţa alcoolului, reprezentând un pericol pentru traficul rutier.

„Întrucât la ieşirea din oraşul Vălenii de Munte, conducătorul autoturismului nu a oprit la semnalul poliţistului rutier, s-a procedat la urmărirea autoturismului atât de către acesta, cât şi de un alt echipaj de poliţie aflat în serviciu. La intrarea în localitatea Poiana Copăceni, comuna Gura Vitioarei, conducătorul auto urmărit a intrat în coliziune cu un cap de pod, iar din autoturism au coborât iniţial 5 persoane apoi o şasea persoană, un bărbat în vârstă de 23 de ani, care l-a ameninţat pe primul poliţist ajuns la autoturismul urmărit cu un obiect tăietor-înţepător. Întrucât după somarea verbală acesta nu a renunţat la acţiune, poliţistul a executat somaţie legală şi patru focuri de avertisment în plan vertical, dar bărbatul a continuat acţiunea de ameninţare. A fost executat foc în direcţia membrelor inferioare, bărbatul fiind rănit la picioare”, au precizat reprezentanţii IPJ Prahova.

Aceeaşi sursă afirmă că împreună cu colegii din celălalt echipaj de poliţie, patru din cei cinci bărbaţi coborâţi iniţial din autoturismul urmărit au fost imobilizaţi, în prezent fiind căutat în zonă conducătorul autoturismului.

La faţa locului s-a deplasat şi o ambulanţă care a acordat îngrijiri medicale bărbatului, acesta fiind transportat la spital.

În cauză se efectuează cercetări, fiind informat şi procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Vălenii de Munte.

Podcast „Ionuţ Jifcu“

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Octavia Hantea
Octavia Hantea
Cu experienţă jurnalistică acumulată, în decursul anilor, în Gorj şi Dolj, Octavia reuşeşte să surprindă în continuare cu materialele sale, ştirile la obiect, comentariile tăioase, reportajele şi interviurile deosebite

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri