AcasăACTUALBiletele și abonamentele RAT Craiova se vor scumpi

Biletele și abonamentele RAT Craiova se vor scumpi

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Biletele şi abonamentele RAT se vor scumpi, reprezentanții societății care gestionează transportul public în comun din municipiul Craiova menționând că această majorare are la bază creșterea prețului la combustibil, la piesele de schimb sau creșteri ale cheltuielilor cu personalul după ce salariul minim pe economie a tot crescut.  

Un proiect de hotărâre în acest sens va fi supus la vot, în data de 25 martie, în cadrul ședinței din această lună.

RAT Craiova menționează că din 2016 nu a mai scumpit biletele și abonamentele.

Propunea de majorare a tarifelor este următoarea:

un bilet de călătorie în oraş – 2,5 lei, de la 2 lei;

un bilet vândut de conducătorul auto – 3 lei , de al 2,5 lei;

un bilet de călătorie pentru extern – 4,5 lei, de la 3 lei;

un bilet cu suprataxă control – 45 de lei, de la 30 de ei;

un abonament unic pentru toate traseele – 100 de lei, de la 65 de lei;

un abonament nenominalizat pentru toate traseele – 169 de lei, de la 110 lei;

un abonament pentru o zi – 9 lei, de la 6 lei;

abonament pentru 7 zile – 28 de lei, de la 18 lei;

abonament pentru 15 zile – 52 de lei, de la 34 de lei.

Sursa foto: Cuvântul Libertății.

 

Podcast „Ionuţ Jifcu“

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Octavia Hantea
Octavia Hantea
Cu experienţă jurnalistică acumulată, în decursul anilor, în Gorj şi Dolj, Octavia reuşeşte să surprindă în continuare cu materialele sale, ştirile la obiect, comentariile tăioase, reportajele şi interviurile deosebite

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri