Premierul Florin Cîțu a anunțat că ministrul Justiției Stelian Ion a fost remaniat. Ședința de Guvern convocată pentru această seară, care a stat la baza tensionării relațiilor dintre PNL și USRPLUS s-a încheiat în jurul orei 21:00, având, după toate aparențele, o durată de numai câteva minute.
”Am semnat cererea de revocare din funcție a ministrului Justiției, Stelian Ion. Nu permit nimănui să șantajeze poporul român. I-am informat pe liderii coaliției despre revocarea acestuia și am trimis președintelui României documentul cu revocarea ministrului Stelian Ion Îmi doresc ca partenerii noștri de la USR PLUS să nu aleagă ieșirea de la guvernare. Vă asigur că această guvernare continuă”- a declarat Florin Cițu
În locul lui Stelian Ion a fost pus interimar liberalul Lucian Bode de la Ministerul de Interne.
CITEŞTE ŞI: Cîțu înființează Banca Națională de Dezvoltare, în ciuda opoziției USR PLUS. Planul premierului și al PNL
Disputele au apărut miercuri în ședința de Guvern, care a fost întreruptă la prânz. Reluarea acesteia a fost programată pentru ora 19.00. Motivul suspendării l-a reprezentat intenția premierului Florin Cîțu de a introduce pe ordinea de zi suplimentară aprobarea programului „Anghel Saligny”, în valoare de 50 de miliarde de lei.
Reprezentanții USRPLUS au spus că pentru acest program este nevoie de un acord în Coaliție și au transmis că nu vor participa la ședință.
Premierul Cîțu a solicitat participarea, la ședința de Guvern, a secretarilor de stat PNL din ministerele conduse de miniștri USRPLUS.
În ședință a fost cvorum, dar nu s-au luat decizii, a fost amânată, a declarat ministrul Educației Sorin Cîmpeanu, la Digi24.
sursa: alba24.ro
CITEŞTE ŞI: Dosarul pensiilor speciale, termen în septembrie. Şapte foşti parlamentari olteni îşi cer banii înapoi












