Doi tineri din Dolj, urmăriți la nivel internațional, pentru fapte comise în Germania și Marea Britanie, au fost depistați, luni, de către polițiștii doljeni.
Potrivit IPJ Dolj, oamenii legii au depistat, în comuna Valea Stanciului, un tânăr de 28 de ani, din localitate, urmărit internațional.
„Față de acesta, autoritățile judiciare din Germania au emis mandat european de arestare pentru comiterea pe teritoriul acestui stat a mai multor infracţiuni de furt calificat”, a declarat Cristian Grigorescu, purtător de cuvânt al IPJ Dolj.
Tot ieri, polițiștii au depistat, în comuna Sălcuţa, un bărbat de 35 de ani, din localitate, urmărit internațional.
„Față de acesta, autoritățile judiciare din Marea Britanie au emis o cerere de arestare provizorie pentru comiterea pe teritoriul acestui stat a infracţiunii de trafic de migranţi”, a completat reprezentantul IPJ Dolj.
Cei doi bărbaţi au fost prezentaţi Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Craiova care a emis ordonanțe de reținere, pentru 24 de ore.












