AcasăACTUALDoljul rămâne fruntaș la ajutoarele sociale oferite de stat. Peste 11.000 de...

Doljul rămâne fruntaș la ajutoarele sociale oferite de stat. Peste 11.000 de beneficiari

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Numărul beneficiarilor de ajutor social a fost, în decembrie 2020, de 176.674, cei mai mulţi fiind înregistraţi în judeţele Dolj (11.120), Bacău (9.609) şi Buzău (9.467), conform datelor centralizate de Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială (ANPIS).

Suma medie plătită în ultima lună din anul anterior de statul român beneficiarilor de ajutor social (venit minim garantat) a fost de 265,71 lei, iar suma totală plătită în acel interval s-a ridicat la 46,943 de milioane de lei, potrivit Agerpres.

La finalul lunii decembrie 2020, erau suspendaţi de la plată 12.078 de beneficiari, cei mai mulţi din Dolj – cu 1.013 de beneficiari, Botoşani (924) şi Teleorman (727).

Cea mai mare valoare a sumei medii plătite (drepturi curente) a fost înregistrată în judeţele Sălaj – de 341,43 lei, Covasna (318,41 lei) şi Braşov (316,22 lei).

Podcast „Ionuţ Jifcu“

COMENTEZI? Aici se poate!

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Octavia Hantea
Octavia Hantea
Cu experienţă jurnalistică acumulată, în decursul anilor, în Gorj şi Dolj, Octavia reuşeşte să surprindă în continuare cu materialele sale, ştirile la obiect, comentariile tăioase, reportajele şi interviurile deosebite

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri

COMENTEZI? Aici se poate!

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.