Profesorul Horațiu Moldovan, secretar de stat în Ministerul Sănătății, a anunţat că cifrele oficiale privind evoluția pandemiei în România arată că am trecut de vârf. Suntem pe pantă descendentă, a spus Moldovan, care a adăugat că românii vor putea merge în concediu, dar cu respectarea măsurilor de prevenție.
„Am trecut de vârf. Vârful a fost o fază de platou. În ultimele zile se constată o clară descreștere de la zi la zi. Sunt 166 de pacienți la terapie intensivă, doar 20% sunt ventilați mecanic. Suntem pe pantă descendentă”, a spus Moldovan, la Digi 24.
„Ne așteptăm în sezonul cald, prin similitudine cu alte afecțiuni virale, să avem o virulență scăzută a acestei epidemii.
Ne punem problema dacă ne vom confrunta cu o revenire a unui număr mai important de infectări după sezonul cald.
Urmează probabil o diminuare semnificativă a acestor infecții”, a adăugat secretarul de stat.
Horațiu Moldovan a spus că vor putea fi făcute concedii, dar cu respectarea măsurilor de prevenție: cu măști și cu evitarea aglomerărilor.
„Cum va arăta viața aproape de normalitate? Aglomerările sunt riscul cel mai mare, a subliniat Moldovan.
„Să păstrăm distanța socială, să evităm aglomerările, să promovăm altă abordare a evenimentelor sociale, atunci lucrurile vor merge spre bine”, a adăugat Horațiu Moldovan.
De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 119 noi cazuri de îmbolnăvire.












