AcasăACTUALNU mai cresc amenzile de circulație începând cu 1 ianuarie 2021

NU mai cresc amenzile de circulație începând cu 1 ianuarie 2021

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Premierul Florin Cîțu a fost de acord cu înghețarea punctului de amendă la 145 de lei, în anul 2021, a declarat preşedintele Consiliului Naţional al Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România (CNIPMMR), Florin Jianu.

Odată cu creșterea salariului minim pe economie, de la 1 ianuarie 2021, ar fi trebuit să crească și amenzile de circulație, pentru că punctul de amendă este calculat în funcție de salariul minim, scrie Economica.

Însă, și în acest an, punctul de amendă a fost înghețat, după discuțiile dintre patronate, sindicate și Guvern.

„Am discutat şi am stabilit îngheţarea punctului de amendă la 145 de lei, lucru foarte important, pentru că punctul de amendă se leagă de salariul minim. A fost o ordonanţă de urgenţă anul trecut în ianuarie care a îngheţat punctul de amendă la 145 de lei, deci legat de vechiul salariu minim pe economie, şi acest lucru se menţine şi pentru anul viitor”, a menţionat preşedintele CNIPMMR.

Podcast „Ionuţ Jifcu“

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Octavia Hantea
Octavia Hantea
Cu experienţă jurnalistică acumulată, în decursul anilor, în Gorj şi Dolj, Octavia reuşeşte să surprindă în continuare cu materialele sale, ştirile la obiect, comentariile tăioase, reportajele şi interviurile deosebite

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri