AcasăECONOMIEProgramul Noua Casă continuă și anul acesta. Plafon de 2 miliarde de...

Programul Noua Casă continuă și anul acesta. Plafon de 2 miliarde de lei

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Programul Noua Casă va continua și în acest an, potrivit anunțului făcut vineri de către ministrul Finanțelor Adrian Câciu. 

Acesta a menționat faptul că partea privind documentele necesare continuării acestui program a fost rezolvată.

„Astăzi am semnat continuarea programului. Alocarea se va menține în prima faza la nivelul de anul trecut”, a spus Câciu într-o conferință de presă.

Ministrul a precizat că suma alocată poate fi suplimentată.

Pentru anul 2022, plafonul alocat programului Noua Casa, conform FNGCIMM este în valoare de 2 miliarde lei.

Programul Prima Casă a devenit Noua Casă din 2020. Programul care are ca obiectiv facilitarea accesului persoanelor fizice la achiziția unei locuințe prin contractarea de credite garantate de stat.

CITEȘTE ȘI: Fostul președinte al Camerei Deputaților, Valeriu Zgonea, achitat definitiv pentru trafic de influență

Podcast „Ionuţ Jifcu“

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Octavia Hantea
Octavia Hantea
Cu experienţă jurnalistică acumulată, în decursul anilor, în Gorj şi Dolj, Octavia reuşeşte să surprindă în continuare cu materialele sale, ştirile la obiect, comentariile tăioase, reportajele şi interviurile deosebite

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri