AcasăACTUALȘase elevi craioveni, premiați pentru un robot ce ajută pacienții infectați cu...

Șase elevi craioveni, premiați pentru un robot ce ajută pacienții infectați cu noul virus

spot_img
spot_img
- Advertisement -

Șase elevi craioveni au fost premiați, în cadrul competiției PoliHack, după ce au creat un robot ce oferă consultații primare pacienților diagnosticați cu Covid 19, îi ajută și alertează camera de gardă în cazul în care starea lor se înrăutățește. 

Cei șase elevi învață la Colegiul Național „Frații Buzești” din Craiova și au reușit să conceapă și să pună în funcțiune acest robot revoluționar în doar 48 de ore, anunță Inspectoratul Școlar Județean Dolj.

„Acesta oferă consultații primare pacienților, diagnosticați cu Covid 19, le oferă sprijin și medicație primară și alertează camera de gardă în cazul în care starea lor se înrăutățește. Acest robot oferă date despre pacient și aparținătorilor, printrun website”, spun reprezentanții ISJ Dolj.

Elevii au conceput robotul în cadrul competiției PoliHack, un concurs de tradiție organizat de Universitatea Tehnică din Cluj.

Cu acest, craiovenii Vlad-Cristian Nedelcu, Mihnea Stamatie, Dominic Staicu, Rareș Dafina, Adrian Ioana, Tania Vînturiș au fost premiați, clasându-se pe locul al doilea la nivel național.

Podcast „Ionuţ Jifcu“

spot_img

Mai multe ştiri

SCIENCE+

Producţii VIDEO

Octavia Hantea
Octavia Hantea
Cu experienţă jurnalistică acumulată, în decursul anilor, în Gorj şi Dolj, Octavia reuşeşte să surprindă în continuare cu materialele sale, ştirile la obiect, comentariile tăioase, reportajele şi interviurile deosebite

Cele mai noi ştiri

- Partener -spot_img
- Ştirea ta -spot_img
- Publicitate -spot_img
- Publicitate -spot_img
25,220FaniÎmi place
6,503CititoriConectați-vă
5,245CititoriConectați-vă
1,200CititoriConectați-vă
1,860AbonațiAbonați-vă
De Citit
Alte Știri