Un motociclist în vârstă de 37 de ani, cetățean bulgar, și-a pierdut viața, joi, după ce a căzut de pe DN67C – Transalpina într-o râpă, a anunţat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Alba.
Din cauza vitezei, acesta a pierdut controlul motocicletei, a intrat într-un cap de pod, după care s-a răsturnat într-o râpă, scrie Agerpres.
„Un cetăţean bulgar, în vârstă de 37 de ani, în timp ce circula cu o motocicletă pe DN67C, în zona Tărtărău, nu a adaptat viteza la condiţiile de drum, a pierdut controlul asupra motocicletei şi a intrat în coliziune cu un cap de pod, după care s-a răsturnat în afara carosabilului”, a transmis IPJ Alba.
„Primul echipaj care a ajuns la locul accidentului a fost echipajul EPA din cadrul ISU Hunedoara. Aceştia au început de îndată manevrele de resuscitare asupra motociclistului. Din nefericire, acesta nu a răspuns manevrelor de resuscitare, fiind declarat decedat”, au transmis reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Alba.
Un apel la 112 anunţa joi după-amiază că un motociclist ar fi căzut într-o râpă, în zona cabanei Frumoasa Tărtărău, la 9 kilometri amonte de barajul Oaşa, în Munţii Sebeşului. Din informaţiile apelantului, motociclistul respira, avea plus şi nu prezenta hemoragii externe.
Mai multe echipaje din Alba şi Hunedoara au pornit către locul accidentului, unde a fost solicitat, de asemenea, şi un elicopter SMURD de la Jibou.
Urmează ca Poliţia să stabilească în ce condiţii s-a produs accidentul.












