- Advertisement -
Elevii care spun că au nevoie de pregătire suplimentară ar putea primi vouchere pentru meditaţii, a anunţat ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu.
„Există o idee cu vouchere pentru meditaţii. Pentru elevii care vor meditaţii, să li se acorde vouchere pentru a le folosi la orele de meditaţii. Nu este ideea mea, ci a unui fost ministru, bun”, a spus şeful de la Educaţiei, despre această posibilitate, la Antena 3.
Acesta a mai spus că „meditaţiile sunt în orice stat al lumii, nu pot fi împiedicate”.
„Toţi cei 3 milioane de elevi, dacă ar fi o astfel de măsură, vor spune că au nevoie şi vor lua aceste vouchere. (…) Apoi, cred că există riscul de a se pierde controlul”, a adăugat ministrul Educaţiei.
În prezent, în România, meditaţiile nu sunt fiscalizate.












