O informare meteo de caniculă pentru cea mai mare parte a țării, a fost emisă, marți de către reprezentanții ANM. Codul galben vizează 22 de județe, Oltenia fiind și ea „amenințată” de temperaturi maxime de până la 38 de grade.
Potrivit ANM, informarea meteo este în vigoare în intervalul marți ora 12.00 – joi, ora 20.00.
Valorile termice vor continua să crească, astfel încât vremea va deveni călduroasă în cea mai mare parte a țării, caniculară în regiunile extracarpatice.
Se vor înregistra frecvent temperaturi maxime de peste 33…35 de grade, disconfortul termic va fi ridicat, iar pragul critic de 80 de unități al indicelui temperatură-umezeală (ITU) va fi atins în zonele de câmpie și podiș din sudul și estul țării și local din vest.
În cea mai mare parte a Olteniei, Munteniei, Dobrogei și local în Moldova, temperaturile maxime vor depăși frecvent 35 de grade, iar pe arii restrânse miercuri și local joi, se vor situa peste 37…38 de grade.
Județele vizate sunt Prahova, Dâmbovița, Argeș, Vâlcea, Dolj, Mehedinți, Gorj, Iași, Bacău, Vaslui, Vrancea, Galați, Buzău, Brăila, Tulcea, Ialomița, Constanța, Ilfov, Călărași, Giurgiu, Teleorman și Olt.












