Două persoane bolnave de Covid, care au stat acasă până li s-a agravat starea de sănătate, au decedat, noaptea trecută, în ambulanțe, în curtea Spitalului Județean de Urgenă Craiova.
Potrivit autorităților, nouă pacienți au murit, în ultimele 24 de ore, la Spitalul Județean de Urgență Craiova, doi dintre aceștia chiar în ambulanțele care îi aduseseră la unitatea medicală.
Cei doi pacienți erau în stare gravă, în stop cardio-respirator, au fost resuscitați, dar în ciudat eforturilor medicilor, nu s-a mai putut face nimic.
Contactat telefonic, directorul unității spitalicești a precizat că cele două persoane nu au decedat în ambulanțe.
„Este vorba despre două paciente. Dumnealor au sosit cu ambulanțele și erau în stop cardio-respirator, dar au fost preluate și duse în izolator unde au fost efectuate manevre de resuscitare, fără rezultatul scontat, însă. Ambele paciente au stat acasă mult prea mult. Au ajuns la spital în stare foarte gravă”, a declarat mangaerul SCJU Craiova, Laurențiu Ivanovici.
O altă problemă a spitalului, în acest weekend, a fost lipsa Remdesivirului, dar potrivit managerului Ivanovici, luni dimineață au primit 60 de doze.
„A fost o problemă cu acest medicament. Era programat să îl primim sâmbătă, dar a întârziat curierul. Am primit, luni dimineață, 60 de doze. Noi facem aceste solicitări din două în două zile”, a conchis Ivanovici.
CITEȘTE ȘI: Cadre medicale epuizate: Imagini cu o asistentă dormind așezată într-o cutie












