Managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă Slatina, Cătălin Rotea, a declarat, luni seara, că unitatea medicală a continuat investiţiile, în ciuda crizei COVID-19, în afară de partea de construcţii.
Rotea a arătat că sumele alocate de CJ Olt către spital au rămas la fel, ba chiar au fost suplimentate, la începutul crizei generate de noul coronavirus.
„Din punctul de vedere al investiţiilor, sumele alocate de Consiliul Judeţean Olt au rămas aceleaşi. Aveam aproximativ 200 milioane lei alocate şi aceşti bani sunt în continuare alocaţi, iar o parte au fost şi cheltuiţi. Mai mult, sumele au crescut cu circa 1,4 milioane, o parte pentru laboratorul de biologie molecular, dar şi pentru achiziţia unor ventilatoare care nu erau programate în planul iniţial de investiţii”, a declarat Cătălin Rotea la emisiunea „Reporter 24”.
În ceea ce priveşte construcţiile, managerul SJU Slatina arată că doar pe anumite secţii se mai lucrează, acolo unde traseul muncitorilor nu interferează cu cel al medicilor şi pacienţilor.
„Din punctul de vedere al construcţiilor, am sistat cea mai mare parte a lucrărilor. Dată fiind conjunctura, a trebuit să relocăm secţii şi este imposibil să lucrezi pe secţii pe care ai pacienţi COVID sau pe secţii aglomerate. Proiectele de reabilitare interioară şi exterioară a Corpului Central sunt suspendate.
Proiectul de reabilitare a Secţiei Scorniceşti este suspendat – s-a renovat complet etajul trei şi îl păstrăm ca o zonă de rezervă în cazul în care explodează cazurile de COVID.
Lucrările la medicală sunt suspendate pentru că este corpul COVID. Se lucrează la etajul nouă în Blocul Materno-Infantil pentru că este ultimul etaj, iar circuitul muncitorilor este unul separat. Va fi finalizat, în maximum o lună şi jumătate.
Se lucrează la fosta Creşă Nr. 1, pentru că este o zonă izolată, şi va fi gata, cred, chiar săptămâna viitoare. Noi încercăm să relocăm Secţia de Psihiatrie, chiar într-o săptămână-două, pentru a păstra clădirea de pe strada Drăgăneşti ca o zonă tampon pentru posibilitatea exploziei cazurilor de COVID-19. Acolo vom trimite pacienţii asimptomatici sau cu forme uşoare. Aşa s-a şi stabilit într-o şedinţă a Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă”, a mai spus Rotea.
Totodată, în această perioadă, s-au achiziţionat în continuare echipamente medicale.
„A venit, chiar săptămâna trecută, un ventilator mecanic de înaltă performanţă pentru neonatologie. A fost achiziţionată o lampă scialitică pentru sala de ortopedie, care urmează să vină, a fost luat un aparat de anestezie. De asemenea, avem în curs, aducerea mai multor monitoare de funcţii vitale şi de ventilatoare mecanice. Achiziţiile pentru spital, cele programate, şi-au văzut cursul lor, iar licitaţiile la fel. Doar lucrările de construcţii au fost suspendate, în marea lor majoritate, pentru că este imposibil să lucrezi dată fiind actuala conjunctură”, a conchis Cătălin Rotea.












